نارضایتی جامعه مصر؛ ۵ سال پس از انقلاب

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نارضایتی جامعه مصر؛ ۵ سال پس از انقلاب

پنج سال پس از سقوط حکومت حسنی مبارک در مصر، رضایت عمومی از شرایط جامعه این کشور محسوس نیست و بسیاری از شهروندان ابراز سرخوردگی می کنند.

فعالان سیاسی نیز می گویند که از پنج سال پیش تاکنون تغییر چندانی حاصل نشده و به نظر می رسد که وضعیت اجتماعی رو به وخامت است.

یکی شهروندان به یورونیوز می گوید: «من در انقلاب شرکت داشتم و درخواستم آزادی، عدالت اجتماعی و زندگی بهتر و شرافتمندانه بود ولی پس از گذشت پنج سال از سقوط مبارک، وضعیت فرقی نکرده شاید هم بدتر شود.»

سالگرد بهار عرب فرصتی است برای رهبران سیاسی، کنشگران و روزنامه نگاران است تا خاطرات روزها و حوادث انقلاب اخیر مصر را مرور کرده و درباره وضعیت فعلی به تبادل نظر بپردازند.

جمال عید، بنیانگذار شبکه عربی حقوق بشر می گوید: «این یک روند ضد انقلابی است؛ چیزی که پیامد نقض حقوق بشر شهروندان مصر را در پی داشته و بدتر از دوره مبارک بوده است. برای مثال حکومت نظامیان آزادی رسانه ها محدود کرده است. نکته مثبت این است که مصری ها حس تعلق خود به کشورشان را بازیافته اند و میلیون ها تن از آنان به امور اجتماعی علاقمند شده اند.»

در نگاه بسیاری از شهروندان قاهره، پایتخت مصر سقوط حسنی مبارک منجر به سقوط حکومت او نشده و مصر اکنون با همان حکومت سابق دست به گریبان است و رئیس جمهوری نیز مسیر پیمودن راه حسنی مبارک را هموار کرده است.

ممدوح حمزه یکی از فعالان سیاسی در اینباره می گوید: «حکومت مبارک همچنان سر پاست و تنها چیزی که عوض شده راس آن است. اکنون وضعیت بدتر است ولی مردم مصر واقعا تغییر کرده اند. فکر نکنید که سکوت مردم به معنی پذیرفتن این شرایط است.»

بهار عرب که در نگاه بسیاری از تحلیلگران، رویکرد تازه خاورمیانه به دموکراسی محسوب می شد به سرعت به خزان نشست. اکنون بسیاری به زمان بر بودن گذار به دموکراسی معترف هستند.

یکی از شهروندان جوان قاهره به یورونیوز می گوید: «ارتش در تلاش است تا برای برقراری دوباره امنیت در همه چیز دخالت کند. می خواهد تشویق به سرمایه گذاری کرده و تروریسیم را به عقب براند تا دوباره کشور در مسیر توسعه قرار بگیرد ولی این کار نیازمند زمان است.»