Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ داخلی سوریه در آینه رسانه های اروپا

جنگ داخلی سوریه در آینه رسانه های اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قدرت های جهانی سرانجام بر سر برقراری آتش بس در سوریه به توافق رسیدند و این خبر در حالی اعلام می شود که ارتش بشار اسد با برخورداری از پشتیبانی نیروی

آگهی

قدرت های جهانی سرانجام بر سر برقراری آتش بس در سوریه به توافق رسیدند و این خبر در حالی اعلام می شود که ارتش بشار اسد با برخورداری از پشتیبانی نیروی هوایی روسیه در حلب پیشرفت قابل توجهی کسب کرده است.

با این همه ده ها هزار شهروند غیرنظامی حلب در خطر باقی ماندن در محاصره شبه نظامیان هستند. به گزارش شبکه یک تلویزیون رآی ایتالیا هنوز خطر درگیری در این شهر وجود دارد و در پی بمباران نیروی های دولتی بخشی از شبکه توریع برق و آب از بین رفته است.

ویرانی برجا مانده در شهر تاریخی حلب قابل توجه بوده و مقرهای ایست و بازرسی شبه نظامیان در حومه این شهر باقی است.

کودکان کار؛ آسیبی فراموش شده

بیشتر کارخانه های حلب که پیش تر شهری صنعتی بود، ویران یا آسیب دیده است. با این حال، اکنون نیمی از کارخانه ها رفته رفته بازگشایی می شود.

یکی از کارگران می گوید: «همه می گویند که این ویرانی ها به خاطر تروریست ها است. شورشی ها شناخته شده اند و مردم سوریه یک دست و متحد هستند.»

در این کارخانه ها کودکان زیادی کار می کنند؛ کودکانی که به دلیل وضعیت ناگوار معیشتی مجبور به کار شده اند.

احمد و محمد دو برادری هستند که پدرشان را از دست داده و مادرشان مجبور به نگهداری برادران و خواهران کوچک تر است. این دو کودک هرگز به یاد ندارند که به مدرسه رفته باشند. آن ها در پاسخ به اینکه «وقتی بزرگ شدند می خواهند چه شغلی داشته باشند»، سکوت می کنند.

کودکان دیگر به دلیل هراس از اصابت خمپاره و راکت مجبورند در بر سر کلاس درس در فضای باز حاضر شوند. دیپلمات ها هنوز مسیری طولانی را در پیش دارند تا وضعیت حلب را به حالت قبل بازگردانند.

جانِ ارزانِ فراریان

تلویزیون «ته و» اسپانیا در گزارشی به موضوع بحران انسانی ناشی از بسته شدن مرزهای ترکیه به روی آوارگان سوری پرداخته است. ده ها هزار تن از پناهجویان در مرز این دو کشور چادر زده اند و سازمان ملل متحد از دولت ترکیه خواسته است تا مرز خود را بازگشاید.

ترکیه در حال حاضر دو میلیون و ۶۰۰ هزار سوری را به خاک خود راه داده و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور هشدار داده است که در صورت دریافت نکردن کمک های کافی، مرز هایش را برای عبور این پناهجویان به سوی اروپا خواهد گشود.

تنها در روزهای اخیر بیش از ۳۰ هزار سوری که در میان شمار زیادی کودک نیز دیده می شود به مرز ترکیه با سوریه پناه برده اند. یکی از این پناهجویان که در بمباران مجروح شده است می گوید: «ما برای فرزندانمان به پوشاک، غذا و دارو احتیاج داریم.»

پناهجوی دیگری که زنی سالخورده است می گوید: «به دلیل سرما، کودکان بیمار می شوند. آیا هیچ چیزی برای کمک به ما وجود ندارد؟»

سازمان های غیردولتی و بین المللی وضعیت مرز سوریه با ترکیه را غیرقابل دفاع توضیف کرده و احتمال می دهند که این وضعیت وخیم تر شود.

آگهی

حزب بعث از اول ماه جاری میلادی با حمایت جنگنده های روسیه بمباران این حوالی شهر حلب را تشدید کرده است.

ارتش دولت بشار اسد طی چهار ماه توانسته که کنترل تعدادی از شهر ها را بازپس گیرد و تنها طی ۱۰ روز بیش از ۵۰۰ کشته به جمع جان باختگان جنگ داخلی افزوده شده است.

مخالفان بشار اسد می گویند که هواپیماهای ارتش روسیه مناطقی را که غیرنظامیان در آن سکونت دارند هدف قرار می دهد.

مرگ آیلان؛ تصویری که از یادها نمی رود

آگهی

بحران پناهجویی در اروپا به عنوان یکی از پیامدهای جنگ داخلی سوریه سوژه ای است که شبکه سوم تلویزیون فرانسه درباره اش از ترکیه گزارش داده است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ماموریتی تاره را در دریای اژه آغاز کرده تا آوارگانی را که به دام شبکه قاچاق انسان افتاده اند، نجات دهد.

سال گذشته میلادی هزاران تن از این مهاجران در راه رسیدن به اروپا در دریا غرق شده و جان باختند. در میان این جان باختگان، تعداد زیادی کودک مثل آیلان دیده می شود.

دوم سپتامبر سال ۲۰۱۵ تصویر جسد بی جان کودکی دو ساله در سواحل ترکیه جهانیان را متاثر کرد و به سرعت به تصویری نمادین از عمق فاجعه انسانی بحران پناهجویی در اروپا بدل شد.

آگهی

آیلان یکی از کودکانی بود که سوار بر قایقی که بیش از حد مجاز سرنشین داشت، همراه با خانواده از سوریه فرار می کرد تا در کشوری امن، شاهد آینده باشد. چشمان آیلان هرگز فردا را ندید.

دو قاچاقچی انسان در بودروم ترکیه محاکمه شدند. آنان متهم به عبور غیرقانونی مهاجرانی از مسیر دریا هستند که منجر به مرگ ۵ تن شده است. یکی از پنج مسافر جان باخته، آیلان بود. وکیل مدافع این افراد می گوید: «در حقیقت، مسببان [اصلی] هرگز بازداشت نمی شوند. این افراد در دادگاه، در واقع خود نیز قربانی هستند. موکل من اهل سوریه است و قربانی شده است.»

سال گذشته میلادی بیش از ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی از مسیر دریای مدیترانه خود را به اروپا رساندند. پیدایش داعش و جنگ داخلی در سوریه و عراق، سود کلانی را نصیب قاچاقچیان انسان کرده است.

یک پژوهشگر در دانشگاه استانبول ترکیه به تلویزیون فرانسه گفت: «در سال ۲۰۱۵ [در این رابطه] بیش از هزار و ۷۰۰ تن بازداشت شده اند که اگر به ملیت آنان نگاه کنید می بینید بیشترشان سوری هستند اما در میان آنان ایرانی، افغان و ترک نیز دیده می شود.»

آگهی

دو قاچاقچی انسان محاکمه شده در بودروم، با احتمال مجازات ۳۵ سال زندان رو به رو هستند.

تصویرسازی عشق در دل ویرانه ها

جنگ داخلی سوریه که اکنون پنجمین سال را سپری می کند، یاد زندگی در این کشور، پیش از آغاز درگیری های نظامی را به خاطره ای خوش بدل کرده است.

تصاویر ارسالی از سوریه نشان دهنده عمق ویرانی امروز این کشور است. با این حال همیشه و تمام عکس ها بیانگر همه زوایای زندگی نیست.

آگهی

تلویزیون «اِر ته اس» سوئیس در گزارشی به ازدواج نادا و حسن، دو جوان سوری پرداخت که خاطره انگیزترین عکس های خود را در ویرانه های به جا مانده از بمباران در حمص گرفتند. این تصاویر بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشت و از آن به عنوان «عشق باوجود جنگ» یاد شد.

این عکس ها که توسط جعفر مرعی گرفته شده است، طی چند ساعت به وسیله شبکه های اجتماعی در اقصی نقاط جهان دیده شد و توجه ها را به خود جلب کرد.

جعفر ۲۲ ساله است و می گوید که از هواداران پر و پا قرص حکومت بشار اسد است. ایده این عکس ها از اوست و می گوید که می خواسته با این کار «به جهان نشان دهد که همچنان زندگی در سوریه ادامه دارد.»

بر همین اساس در عکس ها می بینیم که داماد به جای کت و شلواری آراسته، لباس سربازان ارتش سوریه را به تن دارد. جعفر مرعی گرفتن عکس با ایده ای مشابه را از جوانان تازه ازدواج کرده ادامه می دهد و این عکس ها را در صفحه فیس بوکش منتشر می کند.

آگهی

در فیلم های سینمایی، عشق دروغ نمی گوید ولی درباره این عکس ها بسیاری تردید دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: اسرائیل مجوز از سر گیری تجارت مواد غذایی تازه به نوار غزه را صادر کرده است

کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی از گذرگاه کرم‌شالوم وارد غزه می‌شوند

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد