Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رای گیری پارلمان فرانسه برای اصلاح «سلب تابعیت» در قانون اساسی

رای گیری پارلمان فرانسه برای اصلاح «سلب تابعیت» در قانون اساسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی رای مثبت اکثریت نمایندگان در پارلمان فرانسه به ماده دوم لایحه اصلاح قانون اساسی این کشور، قرار است کلیت این لایحه دو ماده ای در صحن علنی به رای

آگهی

در پی رای مثبت اکثریت نمایندگان در پارلمان فرانسه به ماده دوم لایحه اصلاح قانون اساسی این کشور، قرار است کلیت این لایحه دو ماده ای در صحن علنی به رای نمایندگان گذاشته شود.

روز سه شنبه نمایندگان پارلمان به سلب تابعیت شهروندانی که محکوم به اقدام تروریستی می شوند رای دادند. اکنون قرار است این لایحه دولت فرانسوا اولاند که شامل افزودن ماده ای مربوط «وضعیت اضطراری» به قانون اساسی است به تصویب برسد.

رای مثبت روز سه شنبه، گام نخست تصویب این لایحه در پارلمان محسوب می شود و سپس سنا و کنگره باید به آن رای دهد.

پس از حملات تروریستی سیزدهم نوامبر در پاریس، دولت فرانسه تصمیم به اصلاح قانون اساسی و تشدید تدابیر مقابله با تروریسم گرفت.

ماده ۳۶ قانون اساسی مربوط اعلام وضعیت اضطراری درباره بروز خطری قریب الوقوع که نظم جامعه را دچار اختلال می کند یا وقایعی که بسته به ماهیت و شدتش به آسایش عمومی لطمه می زند؛ است.

بر اساس لایحه جدید این وضعیت می تواند تا چهارماه ادامه یابد و نیز انحلال مجلس قانونگذاری نیز ممنوع خواهد بود. ماده نخست لایحه دولت، در رابطه با «وضعیت اضطراری» منجر به افزایش اختیارات نیروهای امنیتی در انجام عملیات ضدتروریستی و دستگیری مظنونان خواهد شد پیش از این تنها سلب تابعیت از شهروندان محکوم به فعالیت تروریستی که در فرانسه به دنیا نیامده بودند امکان پذیر بود. با اصلاح قانون اساسی، سلب تابعیت از محکومانی که تابعیت دوگانه داشته و شهروندی فرانسه خود را به واسطه تولد در این کشور کسب کرده اند نیز وجود خواهد داشت.

ماده ۲۵ قوانین مدنی درباره سلب تابعیت، به جرایمی همچون آسیب به منافع اساسی کشور، مشارکت در اقدامی تروریستی و نیز همکاری با دولتی خارجی برخلاف منافع فرانسه پرداخته است.

بر پایه اصلاح ماده ۳۴ حتی متولدین در فرانسه بدون تابعیت دوگانه نیز در صورت ارتکاب جرایم تروریستی مشمول سلب تابعیت می شوند. ارائه این لایحه مخالفت بسیاری از اعضای حزب سوسیالیست و چپ گرایان فرانسه را برانگیخته است. استعفای کریستن توبیرا ۶۳ ساله از وزارت دادگستری این کشور در ماه گذشته میلادی در راستای همین مخالفت صورت گرفت. وی در گویان فرانسه، واقع در آمریکای جنوبی متولد شده است. رئیس جمهوری سوسیالیست با این استعفا مخالفتی نکرد و ژان ژاک اورواس جایگزین وی شد.

از۱۳نوامبر سال گذشته میلادی در فرانسه وضعیت اضطراری برقرار شده و تا پایان فوریه ادامه خواهد داشت. دولت می خواهد از پارلمان مجوز تمدید این وضعیت را برای سه ماه دیگر درخواست کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند

آیا در فرانسه تعداد تماشاگران تئاتر بیشتر از فوتبال است؟