هواداران پ.کا.کا خواهان توقف حملات ارتش ترکیه به شهرهای کردنشین شدند

هواداران پ.کا.کا خواهان توقف حملات ارتش ترکیه به شهرهای کردنشین شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صدها نفر از هواداران حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.کا.کا روز یکشنبه با تجمع در مقابل مقر سازمان ملل در اربیل خواهان توقف حملات نیروهای ترکیه

آگهی

صدها نفر از هواداران حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.کا.کا روز یکشنبه با تجمع در مقابل مقر سازمان ملل در اربیل خواهان توقف حملات نیروهای ترکیه به شهرهای کردنشین این کشور شدند.

یکی از شرکت کنندگان می گوید: «هدف ما از جمع شدن در اینجا این است که به عموم مردم و سازمان های غیردولتی واقعیت را در مورد حملات ترکیه در سوریه و همچنین به شهرهای سیپولی، جزیره و دیگر مناطق کردنشین بگوییم. همۀ این حملات مردم کرد را هدف گرفته اند، آنها می خواهند موجودیت مردم کردستان را کتمان کنند.»

این اعتراض ها به حملاتی است که ارتش ترکیه از اوایل دسامبر گذشته در شهرهای کردنشین هم مرز با عراق آغاز کرده است. به گفتۀ مقامات این کشور، هدف از این حملات مقابله با خطر نیروهای مسلح پ. کا.کا است که در این شهرها مستقر شده اند و به مواضع دولتی ترکیه حمله می کنند.

این حملات انتقادهای زیادی برانگیخته است اما دولت ترکیه می گوید تا زمانیکه نیروهای پ.کا.کا سلاح های خود را بر زمین نگذارند ارتش این کشور به بمباران مواضع این گروه ادامه خواهد داد. احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در همین رابطه در یک نشست در شهر ماردین با بیان اینکه داعش ازسنی های تندرو برای برهم زدن نظم عمومی استفاده می کنند، گفت پ.کا.کا نیز از شهروندان کرد برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کند و دولت ترکیه اجازۀ اینکار را به این گروه نخواهد داد.

به گفتۀ مقامات ارتش ترکیه از ابتدای این حملات علیه مواضع پ.کا.کا در شهرهای جنوبی این کشور نزدیک به ۷۵۰ نفر از اعضای این گروه کشته شده اند. منابع کرد ترکیه از جمله مقامات حزب دموکراتیک خلق ها می گویند تعداد زیادی از این کشته شدگان شهروندان عادی کرد و غیرنظامیان هستند.

مناطق وسیعی از شهرهای جزیره، سیلوپی و نصیبین نیز در اثر بمباران های ارتش ترکیه تخریب شده و به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر، شدت حملات به گونه ایست که در برخی از مناطق امکان جمع آوری اجساد کشته شدگان وجود ندارد و به گفتۀ مقامات این شهرها، در پی شدت گرفتن این حملات نیز نزدیک به ۲۰۰.۰۰۰ نفر از ساکنان آن از این مناطق کوچ کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیست سال پس از افشای آزار در ابوغریب؛ شکایت زندانیان پیشین در دادگاه بررسی می‌شود

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند