Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر نفت: رقم جریمه گازی ایران به ترکیه محرمانه است

وزیر نفت: رقم جریمه گازی ایران به ترکیه محرمانه است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران با تایید رای دیوان بین‌المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران گفت: این رای با آن چیزی که ترکیه به دنبال آن بوده، متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر نفت از ذکر کردن مبلغ جریمه «به دلیل محرمانه بودن آن» خودداری کرد و با اشاره به این که این میزان جریمه نیز قابل مذاکره است افزود: ترکیه تا چند سال آینده دیگر نمی‌تواند تقاضای کاهش قیمت و تغییر در فرمول گاز صادراتی ایران به این کشور را مطرح کند.

پس از دو سال از آغاز مذاکرات گازی ایران و ترکیه برای ادعای گازی ترکیه مبنی بر کم فروشی و گران فروشی گاز توسط ایران، نتیجه دومین پرونده داوری این دو شریک گازی چند روز پیش رسما اعلام شد. بر اساس برخی گزارش ها، مطابق رای دیوان داوری بین‌المللی، ترکیه موفق به دریافت حکم یک میلیارد دلار جریمه بابت گران‌ فروشی گاز ایران به این کشور شد.

این در حالی است که روزنامه حریت ترکیه روز چهارشنبه، ۱۴ بهمن گزارش داد که رقم جریمه گازی که ایران باید به ترکیه بپردازد دو میلیارد دلار است. وزیر انرژی ترکیه نیز این رقم را تایید کرد. به نوشته روزنامه حریت بر اساس رای این مرجع داوری، ایران باید از ژوئیه ۲۰۱۱ تاکنون ۱۳ تا ۱۶ درصد تخفیف قیمت را در گاز صادراتی خود به ایران اعمال کند و با احتساب این تخفیف، باید دو میلیارد دلار به ترکیه پرداخت کند.

بیژن زنگنه درخصوص رای دیوان بین المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران با بیان این که ترکیه در شکایت از ایران علاوه بر کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز به دلیل عدم پایداری صادرات گاز ایران به دنبال کاهش ٣٧.٥ درصدی قیمت گاز از طریق تجدید نظر نیز بوده است گفت: در مذاکراتی که با آقای اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه انجام شد آنها این اعداد را کف قیمت عنوان کردند و حاضر نبودند در این زمینه مذاکره کنند.

زنگنه با اشاره به این که شکایت نخست ترکیه درباره پایداری نبودن صادرات گاز به نفع ایران به پایان رسید و این بدان معناست که شکایت آنها برای کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز با شکست مواجه شد، اعلام کرد: مقدار جریمه ایران بین ١٣ تا ١٥ درصد است و رقم زیادی نیست.

وی با اشاره به این که ترکها پیش از این نیز در سال ٨٩ یا ٩٠ به دلیل بالا بودن قیمت گاز از ایران نسبت به دیگر گازهای وارداتی این کشور شکایت کرده بودند، تصریح کرد: در آن مقطع نیز ترکیه موفق شد ١٢درصد قیمت گاز وارداتی از ایران را کاهش دهد.

زنگنه با اشاره به این که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در دیدار که با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار کاهش ٤٠ درصدی قیمت گاز شده بود، افزود: مذاکره مستقیم با ترکیه به دلیل توقع بالای آنها به نتیجه نرسید در نتیجه پرونده به دیوان بین المللی داوری ارسال شد و نتیجه رای داوری به نظرم با تلاشی که دوستان کردند قابل قبول است.

سخنان وزیر نفت در حالی است که روز سه‌شنبه شرکت ملی گاز ایران با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که هنوز رای دادگاه قطعی نشده و در نتیجه جریمه‌ای هم در کار نیست.

ایران سالانه نزدیک به ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند. براساس گزارش‌ها ایران هم اکنون هر هزار مترمکعب گاز خود را به قیمت ۲۲۵ دلار به ترکیه می‌فروشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محکومیت ایران به پرداخت یک میلیارد دلار جریمه گازی به ترکیه

حمله سایبری چیست؟

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند