Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شیوع زیکا در برزیل بار دیگر بحث سقط جنین را داغ کرد

شیوع زیکا در برزیل بار دیگر بحث سقط جنین را داغ کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از محققان، وکلا و فعالان حقوق مدنی در برزیل درخواست صدور مجوز برای سقط جنین در صورت آلوده شدن مادران باردار به ویروس زیکا را به دادگاه عالی این

آگهی

گروهی از محققان، وکلا و فعالان حقوق مدنی در برزیل درخواست صدور مجوز برای سقط جنین در صورت آلوده شدن مادران باردار به ویروس زیکا را به دادگاه عالی این کشور ارائه می دهند. سقط جنین در برزیل بجز در موارد اضطراری نظیر تجاوز و نجات جان مادر ممنوع است و به گزارش منابع محلی، درخواست مورد نظر قرار است تا حداقل دو ماه آینده به دیوان عالی برزیل به منظور بازبینی قانون سقط جنین به این مرجع قانونی ارائه شود.

بئاتریس گالی، سخنگوی این گروه می گوید: «ما هرگز یک تشخیص صد در صدی [در مورد مبتلا شدن یا نشدن کودک] نداریم. چشم انداز روشنی در این باره وجود ندارد؛ زنان نمی توانند در میانۀ بحران این اپیدمی – که سازمان جهانی بهداشت هم در مورد ویروس زیکا نگرانی خود را اعلام کرده- مجبور به ادامۀ بارداری و نگه داشتن جنین خود شوند.»

ویروس زیکا که از طریق پشه منتقل می شود در کشورهای آمریکای لاتین به سرعت رو به گسترش است و یکی از پیامدهای آن میکروسفالی در نوزادان است.

رئیس سازمان« برزیل بدون سقط جنین» در اعتراض به اقدام این گروه از فعلان مدنی و محققان، هدف آنها را استفاده از وضعیت پیش آمده می داند و می گوید: «آنها می خواهند سقط جنین را برای موارد متعددی قانونی کنند. اگر برای میکروسفالی سقط جنین را قانونی کنیم، بعد خواهند گفت چرا برای سندروم داون یا دیگر بیماری های کودکان سقط جنین آزاد نباشد.»

سازمان جهانی بهداشت در بارۀ شیوع این بیماری هشدار داده و تخمین زده است میزان مبتلایان به این بیماری ممکن است به چهار میلیون در این قاره افزایش یابد. این سازمان بین المللی روز سه شنبه و در نشست اضطراری خود شیوع زیکا را در دستۀ نگرانی های بین المللی قرار داده است. سازمان جهانی بهداشت تا پیش از این تنها سه بار بیماری های اپیدمی گریپ H1N1، بیماری فلج اطفال و ابولا را در چنین سطحی و در گروۀ نگرانی های بین المللی قرار داده بود.

در حال حاضر بیش از ۳۶۰۰ نفر که در معرض این ویروس قرار داشته اند در برزیل ثبت شده و از این میان، ابتلای نزدیک به ۳۰۰ نفر تایید شده است. بنا به اعلام مقامات درمانی برزیل، از ماه اکتبر گذشته تاکنون نیز ۴۱۵۰ نوزاد میکروسفال در این کشور به دنیا آمده اند و مقامات برزیل می گویند ارتباط میان تولد این نوزادان میکروسفال با ویروس زیکا در حال بررسی است.

تاکنون مشاهدات دانشمندان حاکی از انتقال این بیماری توسط نیش پشۀ آلوده بود اما ثبت یک مورد ابتلا به این بیماری در دالاس بر اثر ارتباط جنسی، این گزینه را نیز به راههای انتقال ویروس زیکا اضافه کرده است.

علاوه بر برزیل تاکنون ابتلا به ویروس زیکا در بیست کشور به ثبت رسیده و گزارش هایی نیز از رسیدن این ویروس به اندونزی منتشر شده است اما مقامات بهداشتی و درمانی این کشور می گویند هنوز نمی توانند این مورد را تایید کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس از ویروس «زیکا» بر جشنواره «ریو» سایه افکنده است

چهار الگوی غذایی سالم که ۲۰ درصد احتمال مرگ را کاهش می‌دهند؛ چه خوراکی‌هایی سلامت را تهدید می‌کنند؟

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد