در آستانه نشست لندن برای آوارگان سوری فیلیپ هموند به اردن سفر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
در آستانه نشست لندن برای آوارگان سوری فیلیپ هموند به اردن سفر کرد

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه در جریان سفر خود به اردن در آستانه نشست لندن برای کمک به آوارگان سوریه، با ملک عبدالله پادشاه این کشور در امّان دیدار و گفتگو کرد. وی هم چنین از اردوگاه زعتری اردن که محل اسکان موقت ۸۰ هزار آواره سوری است، بازدید کرد.

آقای هموند در بازدید از این اردوگاه گفت: «به رغم شرایط موجود در سوریه، تا چند ماه پیش بسیاری از آوارگان سوری این اردوگاه به خانه و کاشانه خود بازمی گشتند. اما این روند اکنون متوقف شده و موج تازه ای از آوارگان از ترس بمباران های روسیه در سوریه به اینجا می آیند.»

نشست روز پنج شنبه لندن با هدف جلب کمک های بین المللی برای آوارگان سوریه با میزبانی بریتانیا، کویت، آلمان، نروژ و سازمان ملل برگزار خواهد شد. اردن و سازمان ملل به جلب حمایت بلند مدت جامعه بین الملل از آوارگان جنگ داخلی سوریه امیدوارند.

محمد مؤمنی، وزیر مطبوعات اردن گفت: «امیدواریم که تعهد بین المللی جدی نسبت به بحران سوریه وجود داشته باشد. ما به این کنفرانس به مثابه یک نشست سیاسی می نگریم به طوری که اتحادیه اروپا و جامعه بین الملل با تعهد و پشتیبانی کافی بخشی از بار مسئولیت کشورهای میزبان را در این زمان بپذیرند.»

پادشاه اردن روز سه شنبه در مصاحبه ای گفت که بحران پناهجویان از حد مدیریت بخش خدمات اجتماعی این کشور خارج شده و ثبات منطقه را تهدید می کند.

هم اکنون بیش از یک میلیون آواره سوری در اردن به سر می برند که در حدود ۶۳۰ هزار نفرشان از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه به این کشور پناه آورده اند. شمار پناهجویان سوری که نزد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در خارج از این کشور ثبت نام کرده اند در مجموع به چهار و نیم میلیون نفر می رسد.