تد کروز جمهوریخواه و هیلاری کلینتون دموکرات برندگان انتخابات مقدماتی در آیووا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تد کروز جمهوریخواه و هیلاری کلینتون دموکرات برندگان انتخابات مقدماتی در آیووا

رای گیری مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که از ایالت آیووا آغاز شده با شگفتی همراه شد. در اردوگاه جمهویخواهان تد کروز نامزد نزدیک به جنبش محافظه کار تی پارتی برنده رقابت ها در آیووا شد.

در اردوگاه دموکرات ها هیلاری کلینتون با ۴۹.۹ درصد با تفاوتی اندک نسبت به برنی سندرز با ۴۹.۵ درصد، برنده اردوگاه دموکرات ها شد. هیلاری کلینتون و برنی سندرز دو کاندیدای دموکرات ها شانه به شانه هم در آیووا ظاهر شدند، پدیده ای که می تواند کار را برای خانم کلینتون سخت تر کند.

در اردوی جمهوریخواهان تد کروز با کسب ۲۸ درصد آرای ایالت آیووا پیشتاز است و دونالد ترامپ با ۲۴ درصد آرا در جایگاه دوم و مارکو ربیو با ۲۳ درصد در جایگاه سوم ایستاده است.

تد کروز در واکنش به پیروزی در ایالت آیووا گفت: «آیووا این پیام را فرستاد که نامزد جمهوریخواهان و رئیس جمهوری بعدی آمریکا توسط رسانه ها و یا موسسات و بنگاهها در واشنگتن انتخاب نمی شود.»

دونالد ترامپ نامزد جنجال برانگیز جمهوریخواه که انتظار می رفت در آیووا پیروز شود رقابت را دراین ایالت به تد کروز باخت.

برند سندرز شگفتی ساز اردوگاه دموکرات ها بود. این کاندیدای چپ گرا در واکنشی گفت: «آنچه آیووا امشب آغاز کرد یک انقلاب سیاسی است. وقتی جوانان و شاغلان و سالمندان با هم می ایستند و با صدای بلند و بوضوح می گویند: دیگر کافی است.»

رقابت های مقدماتی برای مشخص شدن نامزدهای نهایی دموکرات ها و جمهوریخواهان در ایستگاه بعدی روز سه شنبه نهم فوریه در ایالت نیوهمشایر برگزار خواهد شد.