انتخابات مقدماتی ایالت آیووا، غافلگیری در هر دو اردوگاه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات مقدماتی ایالت آیووا، غافلگیری در هر دو اردوگاه

رای گیری مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که از ایالت آیووا آغاز شده، با شگفتی همراه شد. در اردوگاه جمهویخواهان تد کروز نامزد نزدیک به جنبش محافظه کار تی پارتی با ۲۸ درصد و در اردوگاه دموکرات ها، هیلاری کلینتون با ۴۹.۸ درصد آرا پیروز شدند.

شکست دونالد ترامپ، پیشتاز نظرسنجی ها، بزرگترین غافلگیری آیووا را رقم زد. آقای ترامپ با کسب ۲۴ درصد آرا، تنها یک درصد با نفر سوم، مارکو روبیو فاصله داشت.

گفته می شود آقای ترامپ، برخلاف حضور پررنگ رسانه ای، کارزار میدانی خوبی در آیووا نداشته و رقیبش تد کروز که حتی از یافتن رأی دهندگان در شبکه های مجازی هم غافل نشده، مزد کار خود را گرفته است.

غافلگیری اردوگاه دموکرات ها را باید صعود حیرت آور برنی سندرز دانست. او تنها با تفاوت ۰.۲ درصد از هیلاری کلینتون شکست خورد. رقابت دو کاندیدای دموکرات به حدی نزدیک بود که در یکی از حوزه ها، (هاردینگ تاونشیپ در جانسون کانتیِ آیووا) پیروزی هیلاری کلینتون با شیر یا خط مشخص شد.

انتخابات آیووا یک نظرسنجی یا کاکوس بود. اما مرحله بعد، یعنی نیوهمپشایر، ایالت همسایه ورمونت که برنی سندرز سناتور آن است، نخستین انتخابات مقدماتی به حساب می آید و پیروزی احتمالی سندرز در آن می تواند معادلات را در اردوی دموکرات برهم بزند.

انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر روز ۱۹ بهمن برگزار خواهد شد.