تاکید ائتلاف ضد داعش بر تشدید اقدامات

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تاکید ائتلاف ضد داعش بر تشدید اقدامات

نشست یک روزه ۲۳ کشور عضو ائتلاف ضد داعش در رم ایتالیا پایان یافت. نشستی که به بررسی شرایط در سه کشور سوریه، عراق و لیبی پرداخت.

اعضای این ائتلاف بر تشدید اقداماتی هم چون افزایش بمباران، تمرین دادن نیروهای امنیتی و تامین ذخایر مهمات علیه اسلامگرایان تندروی گروه موسوم به دولت اسلامی تاکید ورزیدند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس خبری پس از این نشست گفت: «ما از تمامی زوایای ممکن به تحت فشار گذاشتن داعش ادامه خواهیم داد، تلاش آنها برای ایجاد شبکه در سایر نقاط را خفه خواهیم کرد، منابع مالی شان را قطع و دروغ هاشان را برملا می کنیم … ما به استفاده از کلیه امکانات در دسترس برای حفظ برخوردی هجومی در تمامی جبهه ها متعهدیم.»

در طول این نشست اعلام شد که داعش در حدود ۴۰ درصد از قلمروی خود را از دست داده است. با این حال ایتالیا معتقد است برای شکست این گروه، به چیزی بیش از تصرف خاک نیاز است.

پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا نیز در این نشست خبری گفت: «همگی هم نظر هستیم که نباید به پیروزی ها دل خوش کرد و باید به تعهد در عراق ادامه داد. تعهدی نظامی برای بیرون کشیدن شهرها و مناطق بیشتر از زیر سلطه داعش و همچنین تحکیم مواضع در مناطق آزاد شده.»

جان کری همچنین داعش را به «سرطان» تشبیه کرد و در مورد ظهور این گروه در سایر کشورها هشدار داد.

اسلامگرایان افراطی داعش در طول ماه های گذشته فعالیت های خود را به خاک لیبی گسترش داده اند. آنها در اواخر ژانویه پایانه نفتی راس لانوف را به آتش کشیدند.