هشدار اردوغان به روسیه به دلیل نقض دوباره حریم هوایی ترکیه

هشدار اردوغان به روسیه به دلیل نقض دوباره حریم هوایی ترکیه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات آنکارا می گویند یک فروند هواپیمای سوخو ۳۴ روسی روز جمعه در ساعت ۱۱ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی، حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است. ژنرال ایگور

آگهی

مقامات آنکارا می گویند یک فروند هواپیمای سوخو ۳۴ روسی روز جمعه در ساعت ۱۱ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی، حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است. ژنرال ایگور کوناشنکف، نماینده وزارت دفاع روسیه این اتهام را رد کرد و «تبلیغاتی بی اساس» خواند. اما دولت ترکیه ضمن محکوم کردن اقدام هواپیمای روسی، مسکو را مسئول «پیامدهای احتمالی» در تکرار چنین تحرکاتی دانست.

هنوز محل دقیق مورد ادعای ترکیه مشخص نیست اما هواپیماهای روسیه به طور روزانه از پایگاه لاذقیه در خاک سوریه پرواز می کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه گفت: «اگر روس ها به نقض حاکمیت ترکیه ادامه دهند، باید پیامدهای آن را نیز متحمل شوند. چنین رفتار نامسئولانه ای نه تنها برای روابط میان روسیه و ناتو و برای صلح در منطقه فایده ای در بر ندارد، بلکه به آن زیان جدی هم وارد می کند.»

آقای اردوغان هم چنین برای گفتگو با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین اعلام آمادگی کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه روز شنبه سفیر روسیه را احضار و نسبت به این رویداد اعتراض کرد. ترکیه می گوید پیش از ورود جنگنده روسی به حریم هوایی این کشور، بارها به خلبان آن هشدار داده است.

وزارت امور خارجه ترکیه هم چنین در بیانیه ای به فدراسیون روسیه یادآوری کرد که نقض حریم هوایی ترکیه، نقض حریم هوایی ناتو نیز محسوب می شود.

ناتو نیز در واکنش به این اتفاق از روسیه خواست تا «تمامی اقدامات لازم» را برای اطمینان از عدم نقض حریم هوایی کشورهای عضو این پیمان به کار گیرد.

در سوم آذر ماه گذشته نیز یک فروند سوخوی روسی در حریم هوایی ترکیه هدف راکت هواپیماهای این کشور قرار گرفت و سرنگون شد. یکی از دو خلبان آن هواپیما در حال فرود با چتر نجات به دست شورشیان ترکمن در سوریه کشته شد.

از آن زمان روابط دو کشور به طور بی سابقه ای به تیرگی گرائیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش تنش میان آنکارا و مسکو در پی نقض دوباره حریم هوایی ترکیه

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد