افزایش تنش میان آنکارا و مسکو در پی نقض دوباره حریم هوایی ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
افزایش تنش میان آنکارا و مسکو در پی نقض دوباره حریم هوایی ترکیه

مقامات آنکارا می گویند یک فروند هواپیمای سوخو ۳۴ روسی روز جمعه در ساعت ۱۱ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی، حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است. روسیه این اتهام را رد می کند، اما دولت ترکیه ضمن محکوم کردن اقدام هواپیمای روسی، مسکو را مسئول «پیامدهای احتمالی» در تکرار چنین تحرکاتی دانست.

ترکیه هنوز محل دقیق این رویداد را مشخص نکرده اما هواپیماهای روسیه به طور روزانه از پایگاه لاذقیه در خاک سوریه پرواز می کنند.

وزارت امور خارجه ترکیه روز شنبه سفیر روسیه را احضار و نسبت به این رویداد اعتراض کرد. ترکیه می گوید پیش از ورود جنگنده روسی به حریم هوایی این کشور، بارها به خلبان آن هشدار داده است.

وزارت امور خارجه ترکیه هم چنین در بیانیه ای به فدراسیون روسیه یادآوری کرد که نقض حریم هوایی ترکیه، نقض حریم هوایی ناتو نیز محسوب می شود.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه در نخستین واکنش به این رویداد برای گفتگو با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین اعلام آمادگی کرد.

ناتو نیز در واکنش به این اتفاق از روسیه خواست تا «تمامی اقدامات لازم» را برای اطمینان از عدم نقض حریم هوایی کشورهای عضو این پیمان به کار گیرد.

در سوم آذر ماه گذشته نیز یک فروند سوخوی روسی در حریم هوایی ترکیه مورد هدف هواپیماهای این کشور قرار گرفت و سرنگون شد. یکی از دو خلبان آن هواپیما در حال فرود با چتر نجات به دست شورشیان ترکمن در سوریه کشته شد.

از آن زمان روابط دو کشور به طور بی سابقه ای به تیرگی گرائیده است.