Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به فساد اداری در کشورهای اروپایی

نگاهی به فساد اداری در کشورهای اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به تجزیه و تحلیل یورونیوز از داده های رسمی، رتبه اسپانیا در شاخص فساد جهانی از همه کشورهای دیگر اتحادیه اروپا افت بیشتری داشته است. کارشناسان

آگهی

با توجه به تجزیه و تحلیل یورونیوز از داده های رسمی، رتبه اسپانیا در شاخص فساد جهانی از همه کشورهای دیگر اتحادیه اروپا افت بیشتری داشته است.

کارشناسان می گویند که ده درصد افت اسپانیا (۵۸ امتیاز) در «شاخص احساس فساد» در چهار سال گذشته به دلیل بحران مالی و تدابیر ریاضت اقتصادی دولت بوده است.

این گزارش که توسط «سازمان شفافیت بین الملل» ارائه می شود، به کشورها از عدد صد، نمره ای می دهد. هر چقدر این نمره یا شاخص کمتر باشد به این معنی است که احساس مردم از فساد دولتی در آن کشور بالاتر است.

با این حال، یونان، که همانند اسپانیا با بحران مالی روبرو است، رتبه خود را بهبود بخشیده است و ۳۰ درصد افزایش داشته است.

کشورهای اسکاندیناوی بار دیگر رده بالای جدول را در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده اند. هرچند در این کشورها هم شاهد رسواییهای مالی بوده ایم.

در شرق و مرکز اروپا مجارستان پیشرفت خوبی را به نمایش گذاشته است.

در این گزارش، اتحادیه اروپا و اروپای غربی، بهترین نمره متوسط یعنی ۶۷ را در سطح جهان به خود اختصاص داده اند. در حالی که کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا بدترین نمره را یعنی نمره ۳۳ را گرفته اند.

موسسه «شفافیت بین الملل» می گوید که این شاخص بر اساس تحقیقاتی که شامل نظرسنجی و تحلیل آمارهای اخذشده توسط موسسه های معتبر هستند تنظیم می شود.

سقوط اسپانیا

از سال ۲۰۱۲ میلادی، اسپانیا حدود یازده درصد افت کرده است و نمره اش به ۵۸ درصد رسیده است.
کارل دولان، مدیر دفتر اروپای موسسه «شفافیت بین الملل» می گوید: «به نظر من این روند کسی را شگفت زده نکرده است. از زمان آغاز بحران مالی و بانکی در اسپانیا در سه یا چهار سال قبل، ما شاهد افشاگریهای زیادی درخصوص فساد در این کشور بودیم. اعداد و ارقام بروشنی همه چیز را نشان می دهند. این سقوط چشمگیری برای کشوری است که پیش از بحران اقتصادی یکی از بیست کشور برتر در این فهرست بود.»

روز سه شنبه تازه ترین نمونه از این رسواییها رخ داد: ده نفر از جمله رهبر سابق «حزب مردم» در والنسیا در یک پرونده شبکه فساد گسترده بازداشت شدند.

اوضاع خوب یونان؟

در کشورهای اتحادیه اروپا یونان بیشترین پیشرفت را داشته است. نمره این کشور حدود ۲۸ درصد افزایش داشته است.

این قضیه ثابت می کند که الزاما بحران اقتصادی اثر منفی بر احساس مردم نسبت به فساد دولتی ندارد.

آقای دولان می گوید: «من فکر می کنم که باید این مساله را در نظر داشته باشیم که یونان معمولا در رتبه آخر کشورهای اتحادیه اروپا بود. البته بهبود وضعیت یونان اتفاق خوبی است اما این کشور راه درازی را در پیش رو دارد. بر خلاف اسپانیا، احزاب سیاسی در یونان تلاش زیادی به خرج می دهند تا فساد را کنترل کنند. بخصوص در بخش دفاعی، تحقیقات گسترده ای در یونان برای مبارزه با فساد صورت گرفته است.»

!function(e,t,i,n,r,d){function o(e,i,n,r){t[s].list.push({id:e,title:r,container:i,type:n})}var a=“script”,s=“InfogramEmbeds”,c=e.getElementsByTagName(a),l=c0;if(/^/{2}/.test(i)&&0===t.location.protocol.indexOf(“file”)&&(i=“http:”+i),!t[s]){t[s]={script:i,list:[]};var m=e.createElement(a);m.async=1,m.src=i,l.parentNode.insertBefore(m,l)}t[s].add=o;var p=c[c.length-1],f=e.createElement(“div”);p.parentNode.insertBefore(f,p),t[s].add(n,f,r,d)}(document,window,”//e.infogr.am/js/dist/embed-loader-min.js”,“europe_corruption_perceptions_index_20156”,“interactive”,“Europe. Corruption Perceptions Index 2015”);#### درخشش اسکاندیناوی

کشورهای اسکاندیناوی مطابق معمول در صدر جدول قرار دارند. سه کشور دانمارک، فنلاند و سوئد رتبه های اول تا سوم را در اختیار دارند و نروژ هم چندان از این سه کشور عقب نیست. البته موسسه «شفافیت بین الملل» ادعا می کند که در همه این چهار کشور هم پرونده های فسادی بوده است. رشوه در دانمارکدرگیری یک شرکت سوئدی در پرونده رشوه دهی در ازبکستانرسوایی رئیس سابق پلیس فنلاند#### امیدواران به پیوستن به اتحادیه اروپا

ما در یورونیوز به نمره کشورهایی که تلاش می کنند به اتحادیه اروپا بپیوندند هم نگاه کرده ایم: اوکراین: ۲۷ درصد آلبانی: ۳۶ درصد صربستان: ۴۰ درصد مونته نگرو: ۴۴ درصد جمهوری مقدونیه: ۴۲ درصد ترکیه: ۴۲ درصد همه این کشورها نمره ای زیر ۵۰ درصد گرفته اسند.

رتبه شاخص «احساس فساد» بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون تازه پارلمان اروپا: کشورهایی که در مبارزه با فساد کوتاهی کنند مجازات می‌شوند

دیوان دادگستری اروپا: نمایندگان پارلمان ملزم به شفافیت مالی بیشتر نیستند

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا