وحشت از گسترش ویروس زیکا در آمریکای لاتین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وحشت از گسترش ویروس زیکا در آمریکای لاتین

گسترش ویروس زیکا که گفته می شود احتمالا با افزایش تعداد کودکان متولد شده با جمجه های کوچک و غیرمعمول (میکروسفالی) ارتباط دارد، باعث وحشت در آمریکای لاتین شده است.

این ویروس که توسط پشه منتقل می شود در حال حاضر در بیش از ۲۰ کشور بویژه السالوادور، کلمبیا و برزیل شیوع یافته و به همین دلیل مقامات از زنان خواسته اند باردار شدن را برای چندین ماه به تاخیر بیاندازند.

کریستیان لیندمایر سخنگوی سازمان جهانی بهداشت می گوید: «ارتباط بین میکروسفالی و زیکا ارتباطی غیر مستقیم است. آزمایشها تنها وجود ۸ مورد را تایید کرده اند که جنین یا نوزاد مرده و یا مادران، مبتلا به ویروس زیکا بوده اند. البته افزایش شدید مبتلایان به زیکا بویژه در شمال شرقی برزیل نگرانی ها را افزایش داده و کار اصلی ما اکنون یافتن ارتباط این ویروس و میکروسفالی است.»

ویروس زیکا معمولا با علائمی مانند خارش پوست، تب، درد عضلانی و مفاصل به مدت یک هفته همراه است و هنوز هیچ درمانی برای این ویروس یافت نشده است. وزارت بهداشت برزیل گفته است تعداد نوزادان متولد شده مشکوک به میکروسفالی از ۳۶۰ مورد به ۳۸۹۳ مورد رسیده است.

مقامات برزیل با توجه به برگزاری کارناوال مشهور ریو دو ژانیرو در ماه آینده، ضد عفونی کردن استادیوم شهر را آغاز کرده اند. برزیل گفته است که ۲۲۰ هزار سرباز برای مبارزه علیه پشه ها بسیج شده اند.

آمریکا و دیگر کشورها با توجه به برگزاری بازی های المپیک در سال جاری در برزیل، به زنان باردار توصیه کرده اند از سفر به برزیل خودداری کنند.