مارسلو ربلو دو سوسا در انتخابات ریاست جمهوری پرتغال پیروز شد

مارسلو ربلو دو سوسا در انتخابات ریاست جمهوری پرتغال پیروز شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتخابات ریاست جمهوری پرتغال روز یکشنبه برگزار شد و مارسلو ربلو دو سوسا توانست با کسب اکثریت آراء در دور نخست به پیروزی برسد. دو سوسا از نظر فکری

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری پرتغال روز یکشنبه برگزار شد و مارسلو ربلو دو سوسا توانست با کسب اکثریت آراء در دور نخست به پیروزی برسد.

دو سوسا از نظر فکری به جریان محافظه کار میانه رو نزدیک است. وی که ۶۷ ساله دارد٬ استاد حقوق و رهبر پیشین حزب سوسیال دموکرات پرتغال است. او همچنین در پانزده سال گذشته از شناخته شده ترین تحلیلگران سیاسی پرتغال بوده و محبوبیت فراوانی در این زمینه بدست آروده است.

رئیس جمهوری در پرتغال برای یک دوره ۵ ساله انتخاب می شود و تنها می تواند ۲ بار متوالی در این سمت بماند.

به گفته کارشناسان مسایل سیاسی پرتغال٬ هرچند سمت ریاست جمهوری در پرتغال تشریفاتی است٬ اما رئیس جمهوری حق دارد در دوران بحرانی٬ پارلمان کشور را منحل کند. نکته ای که در شرایط کنونی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در پی انتخابات سراسری در ماه اکتبر گذشته٬ دولتی شکننده از ائتلاف احزاب چپ هدایت کشور را به عهده گرفته که از اکثریت ضعیفی در مجلس برخوردار است.

همچنین، در حالی که پرتغال سالهاست که با مشکلات گوناگون اقتصادی دست به گریبان است٬ باید دید رئیس جمهوری جدید تا چه حد می تواند بر نحوه دعواهای سیاسی پرتغال تاثیر بگذارد. آیا همانطور که در دوران کارزار انتخاباتی گفته بود دو سوسا بیشتر نقش میانجی را بازی خواهد کرد یا آنطور که مخالفان او مدعی اند با حضور او در این سمت٬ فشار سیاسی بر دولت ائتلافی افزوده خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصاحبه یورونیوز با «مارسلو ربلو دو سوسا» پیش از انتخابات ریاست جمهوری پرتغال

درباره انتخابات ریاست جمهوری پرتغال بیشتر بدانیم

مردم پرتغال خواستار استقلال بیشتر رئیس جمهور از احزاب سیاسی اند