Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جام جهانی اسکی: صدرنشینی لیندزی وان و مرور هفته ای که گذشت

جام جهانی اسکی: صدرنشینی لیندزی وان و مرور هفته ای که گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگاهی به رقابت های جام جهانی اسکی در هفته ای که گذشت.

آگهی

در این شماره از مجله هفتگی اسکی می بینیم که چگونه لیندزی وان نشان داد لقب «ملکه سرعت» واقعا شایسته او است. این اسکی باز آمریکایی این هفته بار دیگر قهرمان دسته های سرعت و سوپر جی مسابقات کورتینا دامپتزوی ایتالیا شد.

اسکی بانوان

رقابت اسکی سوپر جی روز یکشنبه در کورتینا دامپتزوی ایتالیا برگزار شد و لیندزی وان آمریکایی با پیروزی در این روز، به صدر جدول اصلی جام جهانی اسکی صعود کرد.

وان رقابت اسکی سرعت روز شنبه را نیز با پیروزی به پایان برده بود تا تعداد پیروزی های خود در اسکی سرعت جام های جهانی را به ۳۷ رسانده و رکورد بشکند.

روز یکشنبه و در رشته سوپر جی، پس از وان، تینا وِیراتر از لیختن اشتاین با ثبت زمان ۱:۲۷.۲۴ و اختلاف ۶۹ صدم ثانیه ای با وان، روی سکوی دوم ایستاد. گفتنی است وِیراتر دختر دو قهرمان جهان سابق، هانی وِنزِل و هارتی وِیراتر است.

مقام سوم سوپر جی کورتینا دامپتزو هم به ویکتوریا ربنزبورگ، اسکی بازآلمانی رسید که چیزی نمانده بود در آخرین پرش با پشت زمین بخورد. تخصص ربنزبورگ بیشتر در مارپیچ بزرگ است. رشته ای که او در آن مدافع عناوین قهرمانی المپیک و نایب قهرمانی جهان نیز هست.

رتبه چهارم هم نصیب کورنلیا هوتر اتریشی شد که تا اینجای فصل، در هر دو سوپر جی مقام آورده بود.

و اما لارا گوت سوییسی که تا پیش از این روز صدر جدول کلی جام جهانی اسکی را در دست داشت، مقامی بهتر از پنجمی کسب نکرد. این یعنی خداحافظی گوت با صدرنشینی و سپردن این مقام به لیندزی وان آمریکایی.

لیندزی وان تا اینجای فصل هر سه رقابت سوپر جی و چهار رقابت از پنج رقابت سرعت را به نام خود زده است. با این نتایج او فاصله قابل ملاحظه ای با رقبا پیدا کرده و طبق نظر فرانک پیکار، کارشناس ما، همه توان خود را به کار بسته است.

فرانک پیکار می گوید: «او پیش از هر چیز پدیده ای فیزیکی است. قدبلند است و بسیار روی فیزیک خود کار کرده. در قدرت تقریبا چیزی از مردان کم ندارد. بر پیچ ها مسلط است و قابلیت های بالایی دارد، در تمامی شرایط. پس نخستین ویژگی او بدنش است. بعد از آن شخصیتش هم هست. او در طول فصل های متمادی در برابر جوانترها کم نیاورده چرا که جاه طلبی اش مثال زدنی است. می خواهد برنده باشد. در رشته های متفاوتی هم حاضر است، از اسلالوم تا سرعت. از هیچ چیز نمی ترسد، حتی از جراحت، که بخشی از کار او است. او قادر است تحت هر شرایطی پیروز شود.»

اسکی آقایان

در هفته ای که گذشت بخت برای نروژی ها یکسان نبود. از یک سو اکسل لاند اسویندال مجبور شد به خاطر مصدومیت از ناحیه زانو پیش از موعد با رقابت های فصل خداحافظی کند، از سوی دیگر هموطنش هنریک کریستوفرسن نمایشی عالی در بخش مارپیچ دارشت. اسویندال در رقابت سرعت در کیتزبوهل اتریش دچار حادثه شد. او پیش صدرنشین جدول کلی رقابت های جام جهانی بود.

رقابت روز یکشنبه آقایان در رشته اسلالوم یا مارپیچ، با پیروزی هنریک کریستوفرسن نروژی به پایان رسید.

این جوان ۲۱ ساله، پنجمین پیروزی امسال در رشته اسلالوم را رقم زد. او پیش از این در وال دیزر، مادونا دی کامپیلیو، آدلبودِن و ونگن گوی سبقت را از رقبا ربوده بود.

بعد از کریستوفرسن، مارسل هیرشر اتریشی با چهارصدم ثانیه اختلاف روی سکوی دوم ایستاد و فریتز دوفر آلمانی سوم شد.

با مصدومیت و کناری گیری آکسل لاند اسویندال صدرنشین، حالا باید هیرشر را پیشتاز جام جهانی دانست.

نگاهی به گذشته

مدت ها قبل از پیروزی سه گانه فرانسوی ها در روز جمعه (پینتور، موفات – ژانده و مرمیود – بلوندین) در رشته سوپر ترکیبی، یک فرانسوی دیگر در پیست کیتزبوهل درخشیده بود. ۱۴ ژانویه ۱۹۹۵، لوک آلفاند در این پیست موفقیتی چشمگیر کسب کرد. یا شاید بشود گفت دو موفقیت.

آگهی

لوک آلفاند، اسکی باز فرانوسی بی آنکه حتی یک قهرمانی کسب کرده باشد، به سی سالگی نزدیک می شد. اینجا بود که با شماره ۲۳ خود وارد پیست استریف در کیتزبوهل شد.وقتی پس از زمین خوردن پیترو ویتالینی ایتالیایی، رقابت از سر گرفته شد، لوک آلفاند از پاتریک اورتلیب و کریستین گِدینا پیشی گرفت و پیروز شد. سه ساعت بعد، او در همین پیست دومین پیروزی سرعت خود را جشن گرفت. بعد از این موفقیت، آلفاند توانست در سال ۱۹۹۷ عنوان قهرمانی جام جهانی اسکی را نیز به دست آورد. سپس به سراغ رانندگی رفت و در سال ۲۰۰۶ در رالی پاریس دست به فرمان شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرچمدار کاروان ایران اولین «دوپینگی» المپیک پکن؛ ادامه تمرین ستاره ۱۵ساله روس با جود تست مثبت

عنوان سریع‌ترین یخ‌نورد دنیا به یک ایرانی رسید، محسن بهشتی‌راد در سوئیس بر قله ایستاد

پایان مسابقات جهانی کوهنوردی با اسکی در سوئیس با معرفی تیم های برگزیده