بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا گشایش یافت

بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا گشایش یافت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا موسوم به AIIB گشایش یافت. در مراسم افتتاحیه این بانک که روز شنبه در پکن برگزار شد شی جین پینگ٬ رئیس جمهوری چین از

آگهی

بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا موسوم به AIIB گشایش یافت.

در مراسم افتتاحیه این بانک که روز شنبه در پکن برگزار شد شی جین پینگ٬ رئیس جمهوری چین از تخصیص ۵۰ میلیون دلار دیگر برای سرمایه گذاری در این بانک خبر داد.

این بانک آسیایی ٥٧ عضو رسمی دارد و سرمایه آن بیش از ١٠٠ میلیارد دلار اعلام شده است. نزدیک به یک سوم سرمایه این بانک توسط چین تامین شده است.

جین لیکون٬ رئیس بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا هدف از تاسیس این بانک را تامین نیازهای زیربنایی کشورهای قاره آسیا خواند و گفت:«این بانک درصدد پاسخگویی به نیازهای زیربنایی است. برای اینکه زیرساخت های مناسب مبنای رشد اقتصادی و افزایش فرصت های اقتصادی و بهبود شرایط زندگی افراد است.»

مبتکر این بانک آسیایی چین است و از آن بعنوان رقیب بانک جهانی به ریاست ایالات متحده آمریکا یاد می شود. آمریکا پیشتر نگرانی خود را از تأسیس این بانک ابراز کرده بود.

انتظار می رود این بانک طی پنج تا شش سال نخست فعالیتش بتواند سالانه ده تا پانزده میلیارد دلار وام به طرح های زیربنایی تخصیص دهد.

ایران در آوریل ۲۰۱۴ به عضویت این بانک درآمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید

رسیدن به کلاس یک جهانی تا ۲۰۲۷؛ مقام نظامی آمریکا: ارتش چین در حال چینش لازم برای حمله به تایوان است