اسکی: نروژی ها بر سکوی قهرمانی

اسکی: نروژی ها بر سکوی قهرمانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درخشش نروژی ها در پیست ونگن پیست اسکی ونگن سوئیس در سیطرۀ اسکی بازان نروژی درآمده است. پس از پیروزی «کیه تیل یانسرود» در اسکی سوپر ترکیبی و «اکسل

آگهی

درخشش نروژی ها در پیست ونگن

پیست اسکی ونگن سوئیس در سیطرۀ اسکی بازان نروژی درآمده است. پس از پیروزی «کیه تیل یانسرود» در اسکی سوپر ترکیبی و «اکسل لوندسویدال» در اسکی سرعت، «هنریک کریستوفرسن» نیز در مارپیچ کوچک به قهرمانی رسید.

امسال روی سکوی برندگان مارپیچ کوچک، دو اسکی باز ایتالیایی حضور داشتند؛ چیزی که در شش سال گذشته دیده نشده بود. در کنار آنها و به عنوان نفر اول، یک اسکی باز نروژی نیز حضور داشت.

هنریک کریستوفرسن، نابغه نروژی با چهار پیروزی در پنج مسابقه، فصلی عالی از رقابتهای اسکی را پشت سر گذاشته است. این اسکی باز ۲۱ ساله توانست در رقابت روز یکشنبه، بر خلاف سنش، اجرایی زیبا همچون اسکی بازان «کارکشته» را به نمایش بگذارد. او مسابقه را ۳ دهم ثانیه زودتر از «جولیانو راتسولی»، اسکی باز ۳۱ ساله ایتالیایی و قهرمان المپیک ۲۰۱۰ میلادی به پایان برد. جولیانو راتسولی از سال ۲۰۰۷ میلادی صاحب عنوان در رقابتهای جهانی اسکی است. استفانو گروس، دیگر اسکی باز ایتالیایی نیز سوم شد.

رقابت سخت اسکی بازان در پیست کیتزبول اتریش

در پیست «کیتزبول» اتریش شنبه ۲۳ ژانویه مسابقات اسکی سرعت برگزار خواهد شد که یکی از مهمترین مسابقات اسکی سرعت سال است. فرانک پیکارد، قهرمان سابق المپیک درباره این پیست توضیح می دهد.

فرانک پیکارد: «اسکی در این پیست واقعا دشوار است. شیب در مرحله آغازین پیست، بسیار تند است و ما بسرعت در تله می افتیم آن هم با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت. واقعا جرات می خواهد. اینجاست که کم کم ترس هویدا می شود. در اینجاست که هنر اسکی کردن خود را نشان می دهد. دوست داریم به بهترین شکل این هنر را نشان دهیم و دوست داریم که حتما در این پیست موفق شویم. چرا که تاریخ اسکی در اینجاست و همزمان، نمی دانیم آیا آنچه برای موفقیت لازم است را با خود داریم یا خیر. در چنین وضعیتی شجاعت و فروتنی را با هم داریم. اما باید در همین جا متوقف شده و از آنچه می دانیم فراتر نرویم. درغیراینصورت سقوط خواهیم کرد و همه چیز تمام خواهد شد.»

پیروزی های روزافزون برای ویکتوریا ریبنزبورگ

در اتریش، اسکی آلپاین تقریبا چیزی مقدس و «هرمن مایور» تقریبا مانند یک خدای زنده است. در این کشور و در پیستی که به نام او است، مسابقات جهانی اسکی زنان برگزار شد. این مسابقات دو پیروزی در مارپیچ کوچک برای ورونیکا ولش زوزو اولووا، اسکی باز اهل اسلواکی و یک پیروزی در مارپیچ بزرگ برای ویکتوریا ریبنزبورگ دارنده مدال طلای المپیک در پی داشت.

ویکتوریا ریبنزبورگ، قهرمان المپیک سال ۲۰۱۰ میلادی، صاحب گوی کریستال در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲میلادی و نایب قهرمان جهان در سال گذشته است. او یکی از بهترین اسکی بازان در رشته مارپیچ بزرگ بر روی زمین است. او امسال به یازدهمین پیروزی اش در مسابقات قهرمانی اسکی زنان دست یافت و یک ثانیه سریعتر از «آنا درو» از اسلوونی مسابقه را به پایان رساند. آنا درو نیز برای اولین بار در زندگی حرفه ایش، روی سکوی برندگان ایستاد.

لیندسی وون، صاحب بالاترین شمار پیروزی در اسکی زنان

هفته گذشته ما درباره «آن ماری موزر پرول» اسطوره اسکی اتریش صحبت کردیم که برای مدتی طولانی صاحب بالاترین شمار پیروزی در مسابقات قهرمانی اسکی جهان بود. امروز درباره فردی صحبت خواهیم کرد که دقیقا یکسال پیش توانست این رکورد را بشکند.

یکسال پیش، در ۱۸ ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی لیندسی وون، اسکی باز آمریکایی شصت و دومین پیروزی اش را در اسکی سرعت در پیست «کورتینا دامپتزو» در شمال ایتالیا به دست آورد و فردای همان روز در مسابقات سوپرجی، عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و به این ترتیب به اسکی بازی با بالاترین شمار پیروزی در رشته های مختلف اسکی تبدیل شد.

او تا کنون ۷۳ پیروزی در رقابتهای بین المللی به دست آورده و تنها ۱۳ پیروزی دیگر لازم دارد تا بتواند رکورد «اینگمار استینمارک» سوئدی و صاحب بالاترین شمار پیروزی در اسکی مردان را نیز بشکند.
لیندسی وون، اسکی باز آمریکایی این فرصت را خواهد داشت تا با پیروزی در رقابتهای اسکی سرعت و سوپرجی که آخر هفته آینده برگزار خواهد شد، خود را به رکورد «اینگمار استینمارک» نزدیک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرچمدار کاروان ایران اولین «دوپینگی» المپیک پکن؛ ادامه تمرین ستاره ۱۵ساله روس با جود تست مثبت

بعد از تهدید فیفا، نروژ از ایده تحریم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر منصرف شد

پایان مسابقات جهانی کوهنوردی با اسکی در سوئیس با معرفی تیم های برگزیده