Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شد

تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تحریم های مالی و اقتصادی بین المللی و یکجانبه علیه ایران برچیده شد. پس از آنکه یوکیا آمانو٬ دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه رسما

آگهی

تحریم های مالی و اقتصادی بین المللی و یکجانبه علیه ایران برچیده شد.

پس از آنکه یوکیا آمانو٬ دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه رسما تایید کرد که ایران به تعهدات خود در قبال توافق جامع هسته ای عمل کرده٬ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور سیاسی طی بیانیه مشترکی از رفع تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران خبر دادند.

خانم موگرینی و آقای ظریف شنبه شب با حضور در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش٬ مشترکا این بیانیه را قرائت کردند.

در بخش هایی از متن این بیانیه چنین آمده است: «این دستاورد به روشنی ثابت می کند که با اراده سیاسی، پشتکار، و از طریق دیپلماسی چندجانبه، ما قادریم سخت ترین معضلات را حل و فصل، و راه حل های واقع بینانه ای که قابلیت اجرای موثر داشته باشند پیدا کنیم. این یک پیام قاطع و امیدوارکننده است که جامعه بین المللی می بایست در تلاش های مان برای ساختن جهانی امن تر، مد نظر داشته باشد. همه طرف ها باوری راسخ دارند که این توافق تاریخی، استوار و منصفانه است، خواست های همه را تأمین می کند، و اجرای مناسب آن گامی کلیدی در کمک به بهبود صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی خواهد بود.»

رهبران کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک٬ مرکب از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا از اجرایی شدن برجام استقبال کرده اند.

جان کری٬ وزیر خارجه آمریکا با وجود استقبال از گزارش آژانس نسبت به گام های برداشته شده از سوی ایران٬ نگرانی خود را پنهان نکرد و گفت لحظه به لحظه عملکرد ایران در قبال توافق جامع زیر نظر خواهد بود.

لغو تحریم ها٬ این رخداد تاریخی موجب آزاد شدن میلیاردها دلار از دارایی های مسدود شده ایران و رونق مبادلات تجاری این کشور در عرصه بین المللی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برداشته شدن تحریمها؛ واکنش ها در تهران و نیویورک

ژنو میزبان موقت ایرانی-آمریکایی های آزاد شده

روحانی: جُز آتش افروزان همه از اجرای برجام خوشحالند