Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کی یف در تلاش برای بازگرداندن کریمه به خاک اوکراین است

کی یف در تلاش برای بازگرداندن کریمه به خاک اوکراین است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کی یف در سودای بازگرداندن کریمه به خاک اوکراین است. با گذشت نزدیک به دو سال از الحاق شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه٬ پترو پروشنکو٬ رئیس جمهوری

آگهی

کی یف در سودای بازگرداندن کریمه به خاک اوکراین است. با گذشت نزدیک به دو سال از الحاق شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه٬ پترو پروشنکو٬ رئیس جمهوری اوکراین بازگرداندن آن به خاک کشورش را یکی از برنامه های سال جدید خواند و خواستار حمایت ایالات متحده آمریکا و اروپا در این زمینه شد.

رئیس جمهوری اوکراین انتظار دارد روسیه به وعده هایش عمل کند و برای این منظور ایجاد یک سازوکار بین المللی برای پایان دادن به «اشغال شبه جزیره کریمه» را ضروری می داند.

جدایی کریمه از اوکراین به بحران در شرق این کشور انجامید. در نوامبر گذشته در پی خرابکاری در خطوط انتقال برق فشار قوی٬ برق انتقالی از اوکراین به کریمه قطع شد. ناتوانی مسکو در تامین برق این شبه جزیره موجب شده تا کی یف برگ برنده خود را رو کند. در همین زمینه رئیس جمهوری اوکراین در جمع خبرنگاران گفت:«ما به سرعت توافقنامه دیگری امضا می کنیم و انرژی را به کریمه بازمی گردانیم. اما این قرارداد در صورتی برق را به کریمه می رساند که این سرزمین بخشی از اوکراین باشد.»

یک سال از امضای توافق ۱۳ ماده ای مینسک با هدف برقراری صلح و آرامش در مناطق شرقی اوکراین و خاتمه درگیری بین شبه نظامیان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی اوکراین می گذرد اما آتش بس در این منطقه هنوز هم شکننده است.

ماریا کورنیوک٬ خبرنگار یورونیوز می گوید: «اوکراین در ارتباط با تعهدات روسیه در قبال توافقنامه مینسک خواستار شفافیت بیشتری است. در نشستی که در اوایل ماه فوریه با حضور وزرای خارجه طرفین در نرماندی برگزار می شود کی یف بر این خواسته خود پافشاری خواهد کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به گردان آزوف را لغو کرد

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

مسکو: رزمایش‌های ناتو برای «درگیری احتمالی با روسیه» تدارک دیده شده است