دستگیری ۱۴ استاد دانشگاه در ترکیه و واکنش رجب طیب اردوغان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستگیری ۱۴ استاد دانشگاه در ترکیه  و واکنش رجب طیب اردوغان

پلیس ترکیه روز جمعه ۱۴ تن از اساتید دانشگاهی این کشور که بیانیه «ما بخشی از این جنایت نخواهیم بود» را در انتقاد از عملیات نظامی ارتش در مناطق کردنشین ترکیه امضا کرده بودند٬ دستگیر کرد.

رجب طیب اردوغان رپیس جمهوری ترکیه که برای بازدید از محل انفجار انتحاری روز سه شنبه استانبول به میدان سلطان احمد رفته بود در واکنشی گفت:
«مبارزه ما علیه تروریسم با همان عزم و اراده قبلی ادامه خواهد یافت. من دوباره و بشدت بیانیه آن استادان دانشگاه را محکوم می کنم. آنها بیانیه ای حاکی از سیاه نمایی منتشر کرده اند. آنها امضایشان را پای قتل عام های اتفاقات اخیر گذاشتند.»

دانشگاهیان دستگیر شده که خواستار توقف «کشتار» و از سر گرفتن مذاکرات صلح با کردها شده بودند از سوی دادستانی ترکیه به تبلیغات تروریستی و اهانت به کشور متهم شده اند.

آقای اردوغان پیش از این نیز از امضا کنندگان این بیانیه از جمله نوام چامسکی فیلسوف آمریکایی٬ بشدت انتقاد کرده و خواهان اقدام قضایی علیه امضا کنندگان شده بود.

حملات تروریستی در ترکیه در یک سال گذشته افزایش یافته و بجز داعش دولت ترکیه شبه نظامیان کرد پ کا کا را متهم اصلی این حملات می داند. ارتش ترکیه ماههاست که عملیات گسترده ای در مناطق کردنشین جنوب شرقی این کشور آغاز کرده که انتقادات زیادی را بدنبال داشته است.