Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاثیر حوادث شب سال نو در آلمان بر وضعیت پناهجویان

تاثیر حوادث شب سال نو در آلمان بر وضعیت پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حوادث شب سال نو در آزار و تعرض جنسی به زنان در کلن و دیگر شهرهای آلمان پیامدهای منفی بسیاری برای متقاضیان پناهندگی در اروپا داشته است؛ از اقدامات

آگهی

حوادث شب سال نو در آزار و تعرض جنسی به زنان در کلن و دیگر شهرهای آلمان پیامدهای منفی بسیاری برای متقاضیان پناهندگی در اروپا داشته است؛ از اقدامات تلافی جویانه و افزایش بیگانه هراسی گرفته تا تصویب قوانین سختگیرانه نسبت به پناهجویان در برخی از کشورهای اروپا. از سوی دیگر، مقامات آلمان در مقابل ترس و وحشت مردم در موقعیت دشوار و حساسی قرار گرفته اند. در این گزارش این پیامدها را از نگاه چند تلویزیون اروپایی مرور می کنیم.

شبکه دو تلویزیون فرانسه

بدنبال حوادث شب سال نو در کلن، تنشها در این شهر ادامه داد. عده ای از مردم به خارجی ها حمله کردند. خبرنگار شبکه دو فرانسه در گزارشی که هفته پیش پخش شد می گوید در این درگیری ها عده بسیاری زخمی شدند. نیروهای پلیس که از چند روز پیش در شهر مستقر شده بودند، موفق نشدند اوضاع را کنترل کنند.

پلیس همچنان بدنبال شناسایی و بازداشت عاملان تعرض جنسی به زنان در شب سال نو میلادی است. تا روز یازدهم ژانویه، حدود ۵۱۶ مورد شکایت در رابطه با این حوادث تسلیم پلیس شد. حدود نیمی از شکایات، مربوط به تعرضهای جنسی و تعدادی از شکایتها هم در رابطه با دزدی تلفن همراه بود. قربانیان عمدتا به مظنونینی اشاره کرده اند که از کشورهای شمال آفریقا بودند.

گستردگی بی سابقه این حملات این پرسش را مطرح کرده است آیا این حرکات با برنامه صورت نگرفته است؟ برخی از رسانه ها از پیامهایی می گویند که در شبکه های اجتماعی قبل از آغاز سال نو منتشر شدند. یکی از روزنامه ها تصویری از یادداشتی را منتشر کرده است که یکی از مظنونین با خود داشته است. در این یادداشت به عربی و آلمانی تهدیدی با این مضمون نوشته شده است: “می خواهم ببوسمت، می خواهم به تو تجاوز کنم و می خواهم بکشمت”. وزیر کشور آلمان می گوید این شکل جدیدی از جرم و جنایت است.

تلویزیون تی وی ای، اسپانیا

پس از گذشت دو هفته از حوادث شب سال نو در شهرهای آلمان، تعداد موارد شکایت به ۶۵۰ مورد رسید. با افزایش تعداد شکایتها یکی از سیاستمداران منتخب باواریا ۳۱ سوری را با اتوبوس به برلین آورده است تا مخالفت خود را با سیاستهای انگلا مرکل در قبال مهاجران به نمایش بگذارد، سیاست هایی که آشکارا در حال تغییر است.

آلمان کشوری است پذیرای پناهجوها. سال گذشته قرار بود حدود۲۰۰ هزار پناهجو به کشورشان بازگردانده شوند، در حالیکه تنها ۱۲ هزار نفر اخراج شدند. (به گفته وزرات کشور این رقم از ژانویه سال گذشته تا پایان اکتبر ۱۵۸۴۸ نفر بوده است.) قبل از حوادث سال نو میلادی در شهرهای آلمان، پخش تصاویر اخراج پناهندگان از این کشور ممنوع بود، اما حوادث جشن های شامگاه سی و یک دسامبر در کلن باعث تغییرات ریشه ای شده اند. از این به بعد، پخش تصاویری مشابه خیلی عادی خواهد بود.

از سوی دیگر، وزرای کشور و دادگستری آلمان توافق کردند که آن دسته از افراد خارجی را که به خاطر جرایم خشن و فیزیکی، دزدی و تعرض جنسی به بیش از یک سال زندان محکوم می شوند، از کشور اخراج کنند. صدراعظم آلمان هم ضمن استقبال از این لایحه تاکید کرده باید هرچه زودتر آن را تصویب و اجرا کرد.

تلویزیون آر تی اس سوییس

تصویر دیگری هم از آلمان در ذهن همه وجود دارد: تصویر مراکز پذیرش پناهندگانی که خود را با زندگی جدید در کشوری آماده می کنند که باید فرهنگش را بشناسند. پس از خشونت های شب سال نو در کلن ، عده ای از پناهجویان جوان سوری تصمیم گرفتند خودشان را از کسانی که مرتکب این جرائم شدند جدا کنند. بیرون کلیسا آنها اعلامیه ای را پخش می کنند که در آن از مردم کلن عذرخواهی می کنند.

بیش از ۵۸۰ شکایت در کلن ثبت شده است که نزدیک به نیمی از آنها به تعرض جنسی مربوط می شود. بین ساکنان کلن نوعی حس ناامنی شایع شده است. آلمانیها همچنان درباره این جرائم بحث می کنند، اما بررسی ها به کندی پیش می رود. مظنونانی که تا کنون دستگیر شده اند عمدتا از مغرب بوده اند. پلیس ۵ نفر را به صورت پیشگیرانه بازداشت کرده است.

حزب راستگرای پوپولیست “آلترناتیو برای آلمان” تمام این حوادث را به سیاست های آنگلا مرکل، صدراعظم ارتباط می دهد. در سال گذشته آلمان بیش از یک میلیون پناهنده را پذیرفته است. بحثها در آلمان دراین باره مدتی است که آغاز شده است. اما وقایع کلن قطعا شک و تردید در باره ظرفیت پذیرش کشور نسبت به پناهجویان را تقویت خواهد کرد.

*آر اس ای، تلویزیون ایتالیایی زبان سوییس *

در دانمارک برای رویارویی با همین مشکل رویکرد متفاوتی وجود دارد. دولت دانمارک تصمیم گرفته مانع از ورود پناهجویان شود. خیلی از این افراد از آلمان عبور کرده اند.
در دانمارک برای جلب حمایت سوسیال دموکراتها، در پیش نویس لایحه ای که در ماه دسامبر به پارلمان ارائه شد، اصلاحات جزئی انجام شد. در حال حاضر پول بیشتر از ۱۰ هزارکرون (معادل یکهزار و چهارصد و ۵۰ فرانک) و اشیائی را که ارزششان بیشتر از این رقم باشد. از پناهجوها می گیرند؛ البته اشیائی که ارزش احساسی برای پناهجو دارند، مستثنی است.

این اصلاحات از نظر راسموسن، نماینده پارلمان دانمارک، دفاع از خدمات رفاهی- اجتماعی دولت دانمارک است. از نظر برخی سازمانهای بین المللی این اصلاحات بیگانه هراسی را تقویت می کند و برخی آن را با اعمال نازی ها مقایسه کرده اند. سه حزب چپگرا در دانمارک به مبارزه با این اصلاحات ادامه می دهند. امروز چیزی که باعث شگفتی شد این بود که قبل از بحث در پارلمان، دوازده عضو حزب لیبرال با اشاره به خطری که این لایحه برای چهره دانمارک دارد، خود را از دیگران جدا کردند.

در دانمارک با ۵.۵ میلیون نفر جمعیت و ۲۱۰۰۰ تقاضای پناهندگی، فضای مناسب تری برای پذیرش پناهندگان وجود ندارد. دولت سه هفته کنترلهایی را که از چهارم ژانویه در مرزش با آلمان برقرار کرده بود، تمدید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین کنفرانس خبری رئیس کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۶

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟

آغاز اجرای مرحله دیگری از قانون آزادسازی؛ عرضه ماری‌جوانا در «باشگاه‌های شاهدانه» آلمان مجاز می‌شود