انفجار و تیراندازی در جاکارتا؛ داعش مسئول حملات معرفی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مهران احمدی
انفجار و تیراندازی در جاکارتا؛ داعش مسئول حملات معرفی شد

بامداد پنجشنبه چندین انفجار مرکز جاکارتا، پایتخت اندونزی را لرزاند. پس از این انفجارها چند تیراندازی رخ داد. دست کم ۷ نفر در این انفجارها و تیراندازی ها کشته شدند.

در میان کشته شدگان پنج فرد مهاجم به چشم می خورند. دو نفر از مهاجمان کشته شده بمبگذار انتحاری بودند.

پلیس اندونزی اعلام کرده است که جنگجویان وابسته به گروه داعش در این حملات دست داشتند. اَعماق، رسانه وابسته به گروه داعش نیز اعلام کرد که این گروه حملات امروز جاکارتا را انجام داده است. پیش از این گروه داعش تهدید کرده بود که اندونزی را هدف حملات خود قرار خواهد داد.

از طرف دیگر پلیس اعلام کرد که چهار شهروند اندونزی، یک تبعه خارجی و پنج تن از نیروهای پلیس در جریان این حوادث زخمی شده اند.

این در حالی است که پلیس جاکارتا از پایان یافتن تیراندازی ها در این شهر و تحت کنترل درآمدن شرایط خبر داد. پلیس جاکارتا اطمینان داده است که مهاجمان همگی کشته و یا بازداشت شده اند. پیش از این پلیس از دست داشتن ۱۴ نفر در این حملات خبر داده بود.

یکی از انفجارهای جاکارتا انتحاری بود و در داخل یک مرکز خرید به نام «شارینا» صورت گرفت. همچنین دو بمب دیگر در دو کافه از جمله یک کافۀ استارباکس منفجر شد. در نزدیکی این کافه استارباکس چندین نهاد وابسته به سازمان ملل متحد و سفارتخانه های خارجی قرار داشتند.

شاهدان عینی پس از انفجارهای بامداد پنجشنبه از شنیده شدن صدای تیراندازی خبر داده بودند. پس از آغاز حملات، تک تیراندازان پلیس در محل حادثه و بر روی سقف ساختمانهای اطراف مستقر شده بودند.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی در واکنش به حوادث جاکارتا این حوادث را ناشی از اقداماتی تروریستی دانست.

از طرف دیگر سنگاپوردر واکنش به حوادث و انفجارهای جاکارتا این حوادث را محکوم کرد. نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی نیز ضمن ابراز اسف از حوادث جاکارتا اعلام کرد که کشورش آماده کمک به اندونزی است.

در همین حال شرکت استارباکس که یکی از کافه های زنجیره ای آن در این حوادث مورد هدف قرار گرفته است، اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کافه های خود را در اندونزی بسته نگه خواهد داشت.

مقامات اندونزی در آستانه سال نو مسیحی از خنثی شدن طرح چند حمله در این کشور خبر داده بودند.

پیش از این در ژوئیه سال ۲۰۰۹ نیز جاکارتا مورد حمله قرار گرفته بود و چند بمب در مقابل هتلهای ریتز کارلتون این شهر منفجر شده بود.