نخستین جلسه پارلمان اسپانیا برگزار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخستین جلسه پارلمان اسپانیا برگزار شد

نخستین جلسه پارلمان اسپانیا، روز چهارشنبه، با حضور نمایندگان و رهبران چهار حزب اصلی این کشور برگزار شد. این در حالی است که پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی سه هفته پیش هیچکدام از احزاب نتوانسته اند اکثریت کسری های مجلس را بدست آورند و عملا تکلیف دولت آینده که احتمالا باید دولتی ائتلافی باشد، همچنان نامشخص است.

در جریان این جلسه و به رای نمایندگان، پاتسی لوپز از حزب سیوسیالیست بعنوان رئیس مجلس برگزیده است.

سپس ماریانو راخوی، نخست وزیر پیشین و رهبر کنونی حزب محافظه کار که همچنان در حال رایزنی برای حفظ قدرت و تشکیل دولتی ائتلافی است در سخنان گفت: «به باور ما تشکیل دولت با یک توافق همه جانبه ممکن خواهد بود. این توافق بیاد بین حزب مردم که بیشترین رای را بدست آورده است و احزاب سوسیالیست و شهروندی صورت بگیرد.»

راخوی همچنین امیدوار است که این دولت ائتلافی به نخست وزیری وی در چهار سال آینده هدایت کشور را به عهده داشته باشد. این در حالی است که سه حزب دیگر پیش تر اعلام کرده اند که ائتلاف با محافظه کاران را نمی پذیرند.

حزب «پودموس» چهارمین حزب حاضر در مجلس هر گونه ائتلاف با احزاب دیگر را غیرقابل قبول می داند. این حزب تازه تاسیس با نگرش چپ در دو سال اخیر موفق شده آرای قابل توجهی را بدست آورد و ساختار سیاسی اسپانیا را به چالش بکشد. حضور یکی از نمایندگان این حزب، در نخستین جلسه مجلس، در حال شیر دادن به کودک خود را شاید بتوان به نمادی از این چالش تعبیر کرد.