اعتراض وزارت خارجه ایران به نام‌گذاری یک خیابان‌ به نمر باقر النمر

اعتراض وزارت خارجه ایران به نام‌گذاری یک خیابان‌ به نمر باقر النمر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از آنکه یک عضو شورای شهر تهران خبر داد که وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تغییر نام خیابان بوستان، خیابان منتهی به سفارت عربستان سعودی، به نمر باقر النمر اعتراض کرده است، سخنگوی وزارت خارجه توضیحی در این زمینه ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: در زمینه نام‌ گذاری‌ خیابان‌ها نظر مشورتی شورای عالی امنیت و وزارت خارجه باید در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه با بزرگداشت شیخ نمر قطعا موافق است افزود: در نامه‌ای که ما به شهرداری ارسال کردیم به این موضوع پرداخته شده که روال‌های معمول موجود در زمینه این نوع نام‌ گذاری‌ها از جمله کسب نظر مشورتی شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه باید طی شود و این موضوع در این نامه مورد تاکید قرار گرفته است.

مجتبی شاکری، یک عضو شورای شهر تهران روز یکشنبه ۱۳ دی ماه با اشاره به مصوبه دو فوریتی شورای شهر تهران برای تغییر نام خیابان منتهی به سفارت عربستان سعودی به «آیت‌الله نمر»، گفت که وزارت خارجه به تغییر نام این خیابان اعتراض کرده است و به‌ صورت مکتوب از شهرداری تهران خواسته که نام این خیابان را دوباره به نام سابق بازگرداند.

هنوز هیچ تصمیمی در مورد ایجاد دفتر حافظ منافع عربستان گرفته نشده

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال که با توجه به قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران آیا از سوی عربستان دولتی به عنوان حافظ منافع این کشور در تهران مشخص شده است گفت: هنوز هیچ تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران قطع روابط را اقدام منطقی و مناسب برای تامین سیاست‌ها نمی‌داند افزود: اما به طور طبیعی مسائلی بین دولت‌ها وجود دارد که بعد از قطع روابط براساس مکانیسمی از جمله ایجاد دفتر حافظ منافع پیگیری می‌شود، با این حال تاکنون تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

به دنبال اعدام شیخ نمر باقر النمر٬ روحانی شیعه روابط ریاض و تهران باردیگر متشنج شد و عده‌ای در تهران و مشهد به ساختمان‌های سفارتخانه و کنسولگری عربستان حمله کردند. روابط دو کشور بعد از این وقایع قطع شد و در حمایت از عربستان، شماری دیگر از کشورها نیز روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیابان سفارت آینده آمریکا در آنکارا «مالکوم ایکس» نامیده شد

خشم شیعیان از اعدام شیخ نمر و حمله به سفارت عربستان در تهران

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند