شرایط دشوار آوارگان در سوریه و لبنان با فرا رسیدن نخستین موج سرما و برف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شرایط دشوار آوارگان در سوریه و لبنان با فرا رسیدن نخستین موج سرما و برف

بارش برف سنگین، غرب و شمال غرب سوریه از جمله اردوگاه پناهجویان را در این منطقه سفید پوش کرده است. ساکنان این مناطق که هوای سرد زمستانی غافلگیرشان کرده از نبود آذوقه، کمک های انسانی، وسائل گرمازا و کمبود ملزومات در دمای منفیِ ده درجه شکایت دارند.

در ویک ویدئو که به تازگی از اردوگاه آوارگان لاذقیه بر روی شبکه های اجتماعی منتشر شده، شرایط دشوار زندگی پناهجویان در مناطق امن تر سوریه به تصویر کشیده شده است. یکی از ساکنان این اردوگاه می گوید: « من از کوهستان های مناطق کردنشین می آیم. چند روز لازم بود تا بتوانیم خود را آماده مقابله با سرما کنیم. دما ده درجه زیر صفر است و برف می آید.»

دیگری شکایت خود را اینگونه مطرح می کند: «ما چهار سال است که اینجا هستیم. از مسئولان محلی خبری نیست. کمک ها بیشتر به پناهجویان جدید داده می شود. ما خیلی در مضیقه هستیم. نه چوب داریم و نه وسائل گرمازا.»

در اردوگاه آوارگان دره بقاع در لبنان نیز ده ها هزار پناهجو با نخستین موج هوای سرد و برف سنگین در سال جدید میلادی مواجه شده و از هم اکنون خود را آماده می کنند تا زمستانی دیگر را با سختی های فراوان به دور از خانه و کاشانه سپری کنند. به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بیش از یک میلیون آواره سوری، لبنانی و فلسطینی که حتی در شرایط عادی وضعیت نابسامانی دارند، زمستان سخت و پر خطری را انتظار می کشند و نیازمند کمک های فراوان هستند.