شهروندان کره شمالی و «خرسندی» از آزمایش بمب هیدروژنی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شهروندان کره شمالی و «خرسندی» از آزمایش بمب هیدروژنی

تلویزیون دولتی کره شمالی از آزمایش موفقیت آمیز نخستین بمب هیدورژنی در روز چهارشنبه راس ساعت ده صبح به وقت محلی خبر داد.

همزمان زمین لرزه ای به قدرت ۵.۱ در مقیاس ریشتر، حوالی منطقه آزمایش های هسته ای در «پونگی ری» واقع در شمال شرقی کره شمالی را لرزاند که به احتمال بسیار زیاد، در نتیجه این آزمایش رخ داده است.

اعلام «آزمایش موفقیت آمیز بمب هیدروژنی» از سوی کره شمالی، نه تنها کره جنوبی و ژاپن، بلکه قدرتهای جهانی از جمله چین (متحد منطقه ای کره شمالی) را هم بلافاصله به واکنش و انتقاد تند واداشت. با این حال پایتخت نشینان در پیونگ یانگ به ظاهر از چهارمین آزمایش هسته ای کشورشان راضی به نظر می رسند.

یکی از آنها که آمریکا را تهدیدی برای مملکتش می داند، می گوید: «واقعا شادکننده است. تا زمانیکه آمریکایی ها از این لحن و موضع تهاجمی و تجاوزکارانه شان دست بر ندارند، ما به برنامه هسته ای خود ادامه خواهیم داد.»

یک شهروند دیگر می گوید: «احساس سبکی می کنم. به نظرم خیلی بدیهی است که برای مقابله با دزدی که با سلاح هسته ای برایمان خط و نشان می کشد، با سلاح هسته ای خط و نشان بکشیم.»

برغم سر و صدای زیاد این اقدام در سطح جهانی و در بین افکار عمومی دنیا، واقعیت این است که برای اکثر شهروندان کره شمالی توان نظامی و دفاعی کشورشان در اولویت قرار ندارد. آنها که تحت تاثیر تحریم های بین المللی در انزوای کامل قرار گرفته اند، برای برطرف کردن ابتدایی ترین نیازهای روزمره شان هم عمدتا با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

با این حال کیم جون اون، رهبر کره شمالی بر بالابردن توان نظامی و هسته ای کشورش در مقابله با به زعم او «تهدید های بالقوه خارجی» تاکید دارد و در این راه دستورات ویژه ای صادر کرده است.