محکومیت بین المللی آزمایش هسته ای پیونگ یانگ

محکومیت بین المللی آزمایش هسته ای پیونگ یانگ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اعلام خبر آزمایش بمب هیدروژنی توسط کره شمالی واکنش فوری همسایگان و برخی اعضای شورای امنیت را برانگیخت. علاوه بر وقوع یک زمین لرزه نسبتا قوی که به

آگهی

اعلام خبر آزمایش بمب هیدروژنی توسط کره شمالی واکنش فوری همسایگان و برخی اعضای شورای امنیت را برانگیخت.

علاوه بر وقوع یک زمین لرزه نسبتا قوی که به استناد سازمان های لرزه نگاری کره جنوبی و ژاپن شباهت زیادی با زمین لرزه ثبت شده در زمان آزمایش هسته ای پیشین کره شمالی داشت. این آزمایش به ظاهر «موفق» در دنیای سیاست هم با پس لرزه های متعددی همراه شد.

پارک گون هه، رییس جمهوری کره جنوبی در نشست اضطراری شورای امنیت ملی در سئول با تاکید بر اینکه کارشناسان در حال تحلیل جزئیات این آزمایش هسته ای و بررسی ادعای پیونگ یانگ مبنی بر موفقیت آمیز بودن آن هستند، گفت: «اگر این موضوع تایید شود، چشم انداز امنیت شمال شرقی آسیا متزلزل می شود و ماهیت فعالیت های هسته ای کره شمالی را تغییر می دهد. در این مقطع، دولت باید تدابیر لازم را علیه هر گونه اقدام دیگر تحریک آمیز کره شمالی اتخاذ کند و در همکاری با جامعه بین الملل اطمینان حاصل شود که کره شمالی مجبور خواهد بود هزینه آخرین آزمایش هسته ای خود را بپردازد.»

از سوی دیگر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که در مقابل نمایندگان پارلمان این کشور سخن می گفت، ضمن محکوم کردن اقدام پیونگ یانگ، تصریح کرد: «آزمایش هسته ای کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت ملت ماست و به هیچ عنوان قابل اغماض نمی باشد. ما قویا آنرا محکوم می کنیم. ژاپن واکنش قاطعی نشان خواهد کرد، از جمله در شورای امنیت و با همکاری آمریکا، کره جنوبی، چین و روسیه.»

شورای امنیت قرار است روز چهارشنبه برای بررسی این موضوع در نیویورک تشکیل جلسه دهد.

کاخ الیزه نیز همداستان با کاخ سفید، با انتشار بیانیه ای آزمایش مزبور را نقض قطعنامه های سازمان ملل دانسته و بر لزوم واکنش جدی شورای امنیت به این اقدام پیونگ یانگ تاکید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره جنوبی به افزایش زاد و ولد با قطارهای سریع السیر جدید امید بست

اعتصاب کادر درمان در کره جنوبی؛ دولت پزشکان نظامی را به به بیمارستان‌ها می‌فرستد

ادامه اعتراض پزشکان در کره‌جنوبی؛ هزاران نفر با وجود ایجاد اختلال در مراقبت‌های بهداشتی تجمع کردند