وزارت دادگستری آمریکا فولکس واگن را تحت پیگرد قرار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزارت دادگستری آمریکا فولکس واگن را تحت پیگرد قرار داد

وزرات دادگستری آمریکا روز دوشنبه شرکت خودروسازی فولکس واگن را در رابطه با رسوایی تقلب این شرکت آلمانی تحت پیگرد قضایی قرار داد. وزارت دادگستری آمریکا همچنین اعلام کرده است امکان پیگرد کیفری علیه این شرکت خودروسازی آلمانی را برای خود محفوظ می دارد و آن را نیازمند تحقیقات بیشتر به منظور به دست آوردن مدارک لازم برای این امر دانسته است.

شرکت خودروسازی فولکس واگن متهم است نرم افزاری را روی دست کم ۱۱ میلیون خودرو نصب کرده است که میزان آلاینده های این خودروها را کمتر نشان می دهد. نزدیک به ۶۰۰ هزار نوع از این خودروها تنها در آمریکا بفروش رفته اند.

پروندۀ شکایت از این شرکت آلمانی ابتدا در میشیگان گشوده شده و سپس به دادگاهی در کالیفرنیا و به نمایندگی از سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا انتقال یافته است.

این شرکت که دومین شرکت خودروسازی در جهان است مجبور شده بر اساس دستور سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا بیش از ۴۸۲ هزار خودروی فروخته شده طی شش سال گذشته به این کشور را پس بگیرد. در صورتیکه این شرکت خودروسازی در دادگاه آمریکا محکوم شود باید بیش از ۱۸ میلیارد دلار جریمه به خریداران و این کشور پرداخت کند.

رسوایی تقلب در سیستم آلاینده ها توسط فولکس واگن به کناره گیری مارتین وینترکورن، رئیس هیات مدیرۀ فولکس واگن و همچنین کاهش چشمگیر سهام این شرکت آلمانی در بازارهای بورس منجر شد.