Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هزینه های مالی و تلفات انسانی بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵

هزینه های مالی و تلفات انسانی بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵ جان بیست و سه هزار نفر را در جهان گرفته است. این میزان در مقایسه با قربانیان بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۴ که هفت هزار و هفتصد

آگهی

بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵ جان بیست و سه هزار نفر را در جهان گرفته است. این میزان در مقایسه با قربانیان بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۴ که هفت هزار و هفتصد نفر اعلام شده بود رقم قابل توجهی را نشان می دهد.

شرکت بیمه ای «مونیخ ری» در گزارشی که به بررسی میزان خسارات و تلفات بلایای طبیعی در سال گذشته میلادی اختصاص دارد با اشاره به میزان بالای تلفات انسانی فجایع طبیعی در سال ۲۰۱۵ آن را در مجموع بسیار بیشتر از تلفات سال قبل از آن و کمتر از میانگین تلفات سی سال گذشته قلمداد می کند که بر اساس این گزارش ۵۴ هزار نفر اعلام شده است.

در این گزارش زمین لرزه ای که ماه آوریل نپال را لرزاند با برجای گذاشتن نه هزار قربانی، کشنده ترین بلیه طبیعی سال ۲۰۱۵ لقب گرفته است. موج گرمای بی سابقه در هند و پاکستان که در ماه های مه و ژوئن نزدیک به چهار هزار کشته برجای گذاشت به همراه موج گرما در اروپا که در طول تابستان جان بیش از هزار و دویست تن را گرفت، به عنوان دومین و سومین بلیه کشنده سال گذشته میلادی معرفی شده است.

بر اساس این گزارش، بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵ برخلاف تلفات انسانی که رشد قابل توجهی نشان می دهد از حیث خسارات مادی و زیان های مالی نسبت به سال قبل از آن خوش اقبال تر بوده است. زیان های وارد آمده در سال ۲۰۱۵ که کمترین میزان را از سال ۲۰۰۹ به بعد نشان می دهد ۹۰ میلیارد دلار برآورد شده که در مقایسه با سال ۲۰۱۴، بیست میلیارد دلار کمتر بوده است. میانگین ضرر مالی بلایای طبیعی در سی سال گذشته بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

از مجموع ۹۰ میلیارد دلار ضرر مالی اعلام شده برای سال ۲۰۱۵ حدود ۲۷ میلیارد دلار جزو خسارات بیمه شده محسوب می شود درحالی که سال ۲۰۱۴ میزان خسارات بیمه شده۳۱ میلیارد دلار اعلام شده است. در گزارش تصریح شده است که همانند هر سال نرخ بیمه در کشورهای صنعتی در مقایسه با دیگر کشورها بسیار بالا بوده است. غرامت خسارات ناشی ازموج سرما در آمریکا در اوایل سال، توفان نیکلاس در اروپا و یا آتش سوزی های کالیفرنیا در میان بلایای طبیعی بیشترین هزینه را برای شرکت های بیمه به همراه داشتند.

گزارش شرکت بیمه ای «مونیخ ری» می افزاید توفان های گرمسیری در سال ۲۰۱۵ خوشبختانه بیشتر مناطق کم جمعیت را در نوردیده و یا در برخی مواقع حتی به خشکی نرسیده است. برای مثال پدیده ال نینو در آتلانتیک شمالی به نوعی باعث مهار توفان های سهمگین شده است. این مسئله خود به نوعی در کاهش زیان های مالی سال گذشته میلادی نقش داشته است. با این وجود در این گزارش تصریح شده است که نباید میزان پایین زیان های مالی گمراه کننده تلقی شود و باعث سهل انگاری درخصوص خطرات ناشی از بلایای طبیعی در سالهای آینده شود. دانشمندان در این زمینه معتقدند پدیده ال نینو ممکن است در سالهای آتی با ورود به مرحله ای به نام «نینا» کاملا معکوس عمل کند و زمینه ساز وقوع توفان های سهمگین در آتلانتیک شمالی شود.

بر اساس این گزارش، نود و چهار درصد از بلایایی که در سال ۲۰۱۵ خسارات چشمگیر به بار آورده اند منشا اقلیمی (آب و هوایی) داشته اند. اگرچه اغلب آنها به طور مستقیم از «ال نینو» ناشی شده اند، تاثیر غیر مستقیم همین پدیده را می توان در گرمایش زمین هم دید.

به عنوان مثال سیلاب های اخیر در شمال انگلستان که بیش از یک میلیارد یورو خسارت برجای گذاشته است نتیجه نوعی شرایط اقلیمی غیرمعمول و ریزش باران های سیل آسا بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمل و نقل هوایی در سال ۲۰۲۴ با جابجایی حدود ۵ میلیارد مسافر رکورد خواهد زد

طوفان رمال در هند و بنگلادش چندین کشته به جا گذاشت

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت