Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عربستان تمامی روابط اقتصادی و پروازها به ایران را نیز قطع کرد

عربستان تمامی روابط اقتصادی و پروازها به ایران را نیز قطع کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عربستان سعودی روز دوشنبه از قطع روابط خود با ایران در دیگر حوزه ها خبر داد. بنا به اعلام وزارت خارجۀ عربستان، این کشور علاوه بر قطع روابط اقتصادی خود

آگهی

عربستان سعودی روز دوشنبه از قطع روابط خود با ایران در دیگر حوزه ها خبر داد. بنا به اعلام وزارت خارجۀ عربستان، این کشور علاوه بر قطع روابط اقتصادی خود با ایران، از سفر شهروندان عربستان به ایران جلوگیری خواهد کرد.

با اینحال و طبق اعلام وزارت خارجۀ این کشور، سفر حجاج ایرانی به مکه و مدینه برای انجام فرایض دینی خود شامل این قطع روابط نمی شود.

عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان با اعلام این خبر در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت: «تمامی پروازهای عربستان به ایران و بالعکس متوقف می شوند و ارتباطات تجاری با ایران نیز از این پس کاملا قطع خواهند شد. هر کسی از اتباع عربستان بخواهد به ایران سفر کند با ممانعت از سوی دولت روبرو خواهد شد.»

عربستان سعودی همچنین از شکایت به شورای امنیت سازمان ملل خبر داده و نمایندۀ این کشور در این شورا خواستار صدور قطعنامه ای از سوی این نهاد بین المللی و محکوم کردن حمله به سفارت عربستان در تهران شده است. نمایندۀ عربستان در سازمان ملل همچنین اعلام کرده است این کشور تنها با برخی شرایط از سوی ایران حاضر به احیای روابط با تهران است.

این در حالیست که غلامعلی خوشرو، نمایندۀ ایران در سازمان ملل ساعاتی پس از حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، در نامه ای از این اقدام ابراز تاسف و اعلام کرد «جمهوری اسلامی ایران از دستگیری و مجازات عاملان این حمله فروگذار نخواهد کرد.»

مقامات ایران در واکنش به قطع روابط با ایران از سوی عربستان، ضمن انتقاد از این عملکرد، عربستان را متضرر این جریان خوانده اند. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در خلال مراسم معرفی افراد نمونۀ بخش کشاورزی در ایران خطاب به رهبران عربستان سعودی گفت :« از کارهای عجولانه، بی منطق، احساسی و بدور از مدیریت خود دست بردارید. این شما هستید که از قطع روابط با ایران ضرر می کنید.»

تنش میان ایران و عربستان نگرانی ها از گسترش ناآرامی ها در منطقه را دامن زده و بسیاری از کشورهای غربی و نهادهای بین المللی دو طرف را به آرامش فراخوانده اند. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید از دو کشورعربستان و ایران خواسته است در این ماجرا از خود خویشتنداری نشان بدهند و مانع شعله ورتر شدن آتش تنش در این منطقه شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان: به دنبال جلوگیری از جنگ هستیم، توپ در زمین ایران است

تجمع مردم تهران در میدان امام حسین در اعتراض به عربستان سعودی

واکنش اروپا به بحران دیپلماتیک میان ایران و عربستان