واکنش اروپا به بحران دیپلماتیک میان ایران و عربستان

واکنش اروپا به بحران دیپلماتیک میان ایران و عربستان
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بحران دیپلماتیک میان ایران و عربستان به تنش میان شیعه و سنی در منطقه بدل شد. در نخستین دقایق بامداد دوشنبه، حمله افراد ناشناس به یک مسجد اهل سنت در

آگهی

بحران دیپلماتیک میان ایران و عربستان به تنش میان شیعه و سنی در منطقه بدل شد. در نخستین دقایق بامداد دوشنبه، حمله افراد ناشناس به یک مسجد اهل سنت در شهر حله عراق سه زخمی بر جای گذاشت و باعث تخریب بخش هایی از این مسجد شد.

از سوی دیگر، رهبران اروپا تهران و ریاض را به خویشتنداری فراخواندند. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «ما خواستار ثبات در خاورمیانه و روابط نیکو میان کشورهای این منطقه هستیم. این امری بسیار ضروری برای حل بحرانی است که هم اکنون در سوریه شاهد آن هستیم، بحرانی که سر منشأ بسیاری از این نوع مشکلات است.»

پس از اعدام نمر، رهبر شیعیان عربستان، بریتانیا و آلمان اجرای حکم اعدام در این کشور را محکوم کردند. یک سخنگوی دولت آلمان گفت: «تحولات اخیر در عربستان سعودی هشدار دهنده است. دولت آلمان با حکم اعدام به شدت مخالف است. ما در چارچوب صادرات اسلحه به عربستان، به چنین تحولاتی در این کشور نیز توجه داریم.»

مسکو حمله اخیر به نمایندگی های دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران را محکوم کرد. مقامات روسی به عنوان میانجی در قالب یادداشتی از سوی وزارت خارجه این کشور از تهران و ریاض خواستند تا با همکاری و گفتگو به اختلافات خود پایان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه عربستان: دستمان را به سوی ایران برای رسیدن به یک رابطه مثبت دراز می‌کنیم

«یورش به مسافران یهودی» در فرودگاه ماخاچ‌قلعه داغستان؛ خاخام روسی خواهان مجازات آشوبگران شد

تنش‌های چین و ایالات متحده چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشته است؟