طالبان ولسوالی «سنگین»، مرکز تولید خشخاش را به تصرف خود درآورد

طالبان ولسوالی «سنگین»، مرکز تولید خشخاش را به تصرف خود درآورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طالبان کنترل کامل ولسوالی «سنگین» در ولایت هلمند در جنوب افغانستان را به دست گرفته است. منابع دولتی از اعزام نیروهای نظامی افغانستان به این منطقه سخن

آگهی

طالبان کنترل کامل ولسوالی «سنگین» در ولایت هلمند در جنوب افغانستان را به دست گرفته است. منابع دولتی از اعزام نیروهای نظامی افغانستان به این منطقه سخن می گویند این در حالی است که رسانه های افغان از سقوط چند شهرستان این ولایت به دست طالبان خبر می دهند.

وزارت دفاع افغانستان این موضوع را تکذیب کرده و خاطرنشان کرده است عملیات نظامی در این منطقه برای عقب راندان طالبان ادامه دارد.

معصوم ستانک زی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان با اعلام این خبر در یک کنفرانس خبری گفت: «نبرد در ولسوالی سنگین بدون شک ادامه دارد و نیروهای نظامی در موقعیت های خود قرار دارند و عملیات نظامی در اطراف این ولسوالی را پیش می برند. نیروهای کمکی در حال حاضر به آنها ملحق شده اند و نقشه های دیگری برای یک عملیات دیگر در حوالی این منطقه اجرا خواهد شد.»

ولسوالی سنگین پایتخت خشخاش در افغانستان محسوب می شود و به گفتۀ نورالحق علومی، وزیر امور داخلۀ افغانستان کنترل این منطقه به دلیل برای طالبان اهمیت زیادی دارد و این گروه تلاش می کند با تصرف چنین مناطقی منابع مالی خود را تقویت کند.

تولید و فروش مواد مخدر یکی از مهمترین منابع درآمد مالی طالبان در افغانستان است.

همزمان با پیشروی طالبان در این ولایت، آمریکا و بریتانیا از اعزام نیروهای نظامی به این منطقه خبر داده اند. بریتانیا که در حال حاضر با ۴۵۰ نیروی نظامی در افغانستان در آموزش و حمایت از عملیات ارتش ملی افغانستان نقش دارد، بیش از ۱۰۰ نیروی نظامی را طی سالهای حضور خود در این کشور تنها در ولایت هلمند از دست داده است.

طالبان طی ماههای اخیر پیشرفت های زیادی در مناطق مختلف افغانستان داشته و مناطقی مانند وایگل در ولایت نورستان در شمال شرقی این کشور را نیز که در نزدیکی کابل قرار دارد، به تصرف خود در آورده است. چندی پیش نیز این گروه به شهر قندوز حمله کرده و این شهر را به تصرف خود در آورده بود که پس از چند روز درگیری، ارتش این کشور با حمایت نیروهای آمریکایی توانست آن را مجدداً پس بگیرد.

علاوه بر طالبان، داعش نیز بر فعالیت خود در برخی از ولایات افغانستان از جمله ننگرهار افزوده است. این ولایت در شرق افغانستان قرار دارد و با پاکستان هم مرز است. مقامات افغانستان می گویند حامیان داعش در این منطقه از سوی آن سوی مرزها تقویت و حمایت می شوند.

جان کمپل، فرماندۀ ناتو در افغانستان نیز به تازگی از افزایش تحرکات طرفداران داعش در افغانستان خبر داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد