Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موشک فالکون ۹ دوباره به زمین بازگشت

موشک فالکون ۹ دوباره به زمین بازگشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسپیس ایکس شامگاه دوشنبه موشک فالکون ۹ را از پایگاه فضایی فلوریدا به فضا پرتاب کرد. این موشک که حامل ۱۱ ماهواره برای یک شرکت آمریکایی به منظور قرار

آگهی

اسپیس ایکس شامگاه دوشنبه موشک فالکون ۹ را از پایگاه فضایی فلوریدا به فضا پرتاب کرد. این موشک که حامل ۱۱ ماهواره برای یک شرکت آمریکایی به منظور قرار دادن آنها در فضا بود، برای نخستین بار در تاریخ فضانوردی دوباره به روی زمین فرود آمد.

این موشک پس از یک پرواز ۱۱ دقیقه ای و قرار دادن سفینۀ حامل ماهواره های ارتباطی، مجددا به زمین بازگشت و در حالت عمودی بدون هیچ آسیبی در محل مورد نظر در پایگاه فضایی فلوریدا به زمین نشست.

تا پیش موشک هایی که به عنوان پرتاب شونده یا حامل ماهواره ها مورد استفاده قرار می گرفتند امکان بازگشت مجدد به زمین را نداشتند. این موشک ها معمولا در دریا سقوط می کردند اما به با این پیشرفت، از این پس این موشک ها مجددا مورد استفاده قرار خواهند گرفت و به این ترتیب، هزینۀ پرتاب ماهواره یا سفینه به فضا ارزان تر تمام می شود.

فالکون ۹ قرار بود روز یکشنبه به فضا پرتاب شود اما به دلایل فنی پرتاب آن با ۲۴ ساعت تاخیر به دوشنبه شب موکول شد.

شرکت اسپیس ایکس از مدت ها پیش فعالیت خود را در مورد موشک هایی که پس از پرتاب دوباره به زمین بازگردند آغاز کرده بود اما این اقدامات تاکنون موفق نبوده اند. در ژوئن گذشته موشک فالکون ۹ لحظاتی پس از پرتاب منفجر شد و نتوانست به زمین بازگردد. موشک فالکونی که دوشنبه شب به فضا پرتاب شد نسخۀ پیشرفتۀ موشک سقوط کرده است و به گفتۀ مسئولان اسپیس ایکس ۳۰ درصد قدرتمندتر از موشک قبلی است.

این شرکت با سازمان فضایی آمریکا، ناسا قراردادی به مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به امضا رسانده و وظیفۀ ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین المللی را به عهده دارد.

جف بزوس، مالک شرکت آمازون در راس شرکت بلواوریجین در ماه نوامبر موفق شده بود پرتاب آزمایشی موشک نیوشپرد و فرود این موشک به زمین را با موفقیت پشت سربگذارد. شرکت آمازون این آزمایشات را به منظور ورود به عرصۀ پروازهای تجاری به فضا آغاز کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرواز آزمایشی فضاپیمای توریستی شرکت «ویرجین گلکتیک» پس از سه سال

بازنشستگی شاهکار بشری؛ ناسا چگونه ایستگاه فضایی بین‌المللی را به زمین بازمی‌گرداند؟

سقوط هواپیمای عکاس «طلوع زمین»، اولین عکس‌رنگی زمین از فضا؛ ویلیام آندرس در ۹۰ سالگی خلبانی‌ می‌کرد