«برنامه جهانی غذا»: وضعیت پناهجویان در چاد نگران کننده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Behrooz Assadian
«برنامه جهانی غذا»: وضعیت پناهجویان در چاد نگران کننده است

«برنامه جهانی غذا» نهاد وابسته به سازمان ملل متحد٬ وضعیت پناهجویان در اطراف دریاچه چاد را نگران کننده توصیف کرد.

دریاچه چاد مرز مشترک کشورهای چاد، کامرون، نیجر و نیجریه است. ساکنان این منطقه سال هاست با رعب و وحشت از حملات و کشتار اسلام گرایان بوکوحرام زندگی می کنند.

به گفته مسئولان «برنامه جهانی غذا»٬ بیش از ۵ میلیون ۶۰۰ هزار تن از آوارگان این منطقه از کمبود مواد غذایی و مایحتاج اولیه رنج می برند.

آلکسیس ماسکیارنی٬ سخنگوی «برنامه جهانی غذا» در چاد با اشاره به اینکه تیم حضار در چاد سعی می کند عملیات کمک رسانی را با توجه به افزایش روزانه تعداد پناهجویان در منطقه دریاچه چاد هماهنگ کند٬ می گوید: «آوارگان اکثرا از جزایر مرزی نیجریه می آیند. آنها از جنگ و خشونت در آن منطقه٬ گریخته اند و همه چیزشان را از دست داد ه اند٬ نه غذایی برای خوردن دارند نه لباسی به تن. و تقریبا همه آنها نیازمند کمک های انسان دوستانه هستند.»

مسئولان «برنامه جهانی غذا» هشدار داده اند که تشدید حملات بوکوحرام به چاد و ادامه درگیری ها داخلی در نیجریه می تواند ساکنان این منطقه را با یک بحران غذایی جدی و قحطی روبرو سازد.

گروه بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ برای تشکیل یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه تلاش می کند که نتیجه آن تاکنون کشتار بیش از ۱۷ هزار تن و آوارگی میلیون ها تن بوده است.