نشریه بیلد: سرویس جاسوسی آلمان با دستگاه امنیتی سوریه همکاری می کنند

نشریه بیلد: سرویس جاسوسی آلمان با دستگاه امنیتی سوریه همکاری می کنند
نگارش از Euronews  با استفاده از  REUTERS, RT

نشریه بیلد آلمان با انتشار گزارشی مدعی شد سرویس جاسوسی آلمان همکاری با دستگاه اطلاعاتی سوریه را به منظور تبادل اطلاعات درباره اسلامگرایان افراطی در این کشور، از سرگرفته است.

این نشریه پرخواننده به نقل از منابع مطلع گزارش داد که ماموران سازمان اطلاعات خارجی آلمان (BND) برای دیدار و مشورت با همکاران سوری خود بارها به دمشق سفر کرده اند.

انتشار این گزارش در حالی صورت می گیرد که دولت آلمان از زمان آغاز بحران در سوریه تا کنون، یکی از مخالفان اصلی ادامه حکومت بشار اسد بوده و حتی در سال‌های گذشته گزارش هایی درباره همکاری اطلاعاتی این کشور با مخالفان سوری منتشر شده بود.


پارلمان آلمان دو هفته پیش به طرح مشارکت نیروهای نظامی این کشور در ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا رای مثبت داد. در این طرح – که از سوی رسانه‌های آلمانی با عنوان «نخستین جنگ» توصیف شده – اکثریت نمایندگان پارلمان آلمان با ارسال جت‌های شناسایی تورنادو، یک ناوچه برای محافظت از ناو هواپیمابر شارل دو گل فرانسه، هواپیماهای سوخت رسان و همچنین اعزام ۱۲۰۰ نظامی به منطقه موافقت کردند.

نشریه بیلد اهداف اصلی برقراری ارتباط میان دستگاه امنیتی سوریه و آلمان را تبادل اطلاعات درباره اسلام گرایان، به ویژه اعضای داعش و همچنین تلاش برای برقراری یک کانال مستقیم ارتباطی در صورت سقوط یکی از هواپیماهای تورنادوی این کشور در خاک سوریه عنوان کرده است.

کریستین ورتس، از سخنگویان دولت آلمان در جریان یک نشست خبری، بدون تائید یا تکذیب این خبر گفت: «نمی توانم درباره جزئیات عملیات سرویس اطلاعات خارجی نظری بدهم.» این نهاد امنیتی جمهوری فدرال آلمان هم تاکنون حاضر به ارائه توضیحی در این مورد نشده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان چهارشنبه هفته گذشته در بوندستاگ (مجلس نمایندگان) گفته بود که تلاش‌های دیپلماتیک به منظور خاتمه دادن به بحران چهار ساله سوریه و یافتن یک راه حل سیاسی بلند مدت برای این کشور بدون بشار اسد، دوچندان شده است.

مطالب مرتبط