بحث امنیت داخلی و مبارزه با داعش در مناظره جمهوری خواهان

Access to the comments نظرها
نگارش از Behrooz Assadian
بحث امنیت داخلی و مبارزه با داعش در مناظره جمهوری خواهان

نامزدهای انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان٬ برای نخستین بار پس از حملات مرگبار پاریس و کالیفرنیا٬ سه شنبه شب در مناظره تلویزیونی حضور یافتند و در مورد مسائلی چون امنیت داخلی و چگونگی مبارزه با گروه داعش بحث کردند.

جب بوش٬ فرماندار سابق فلوریدا با انتقاد از اظهارات تند دونالد ترامپ درباره مسلمانان تاکید کرد که نباید این سخنان را جدی گرفت. وی افزود: «درست است که دونالد حاضر جواب و شوخ طبع است٬ اما او نامزد هرج و مرج است و احتمالا رئيس جمهوری هرج و مرج هم خواهد بود. آرامش و امنیت کشور ما به رهبری او تضمین نخواهد شد.»

دونالد ترامپ هم که در حال حاضر در نظرسنجی های اولیه از همه رقبای خود پیش است٬ به طنز و کنایه٬ حاضر جوابانه گفت: «جب واقعا باور ندارد که من عقل درستی ندارم. او این حرف ها را فقط به این امید می زند که به نوعی شکست فاجعه بار خود را در کارزار انتخاباتی توجیه کند.»

چگونگی مبارزه با جریان های تروریستی بحث را به راه های ممکن برای کنترل فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کشاند.

کارلی فیورینا٬ مدیر کل پیشین شرکت آچ پی و تنها نامزد زن جمهوری خواه گفت: «متاسفانه تدابیر امنیتی که در پی حملات یازده سپتامبر اتخاذ شد ناکافی است. فهرست مظنونان و مجرمان تعریف و تعیین شده اما داعش از جمع این افراد نیرو جلب نمی کند. نتیجه اینکه ما نمی توانیم آنها را بیابیم. وزارت امنیت داخلی هم می گوید نمی تواند شبکه های اجتماعی آنها را کنترل کند. آخر این چه وضعی ست؟ هر کارمند و مادر و پدری می داند که شبکه های اجتماعی را می توان کنترل کرد٬ ولی دولت ما می گوید که توان این کار را ندارد.»

این آخرین مناظره سال جمهوری خواهان از شکافی عمیق پرده برداشت، شکاف بین موافقان تدابیر امنیتی سختگیرانه تر و آنان که نگرانند این تدابیر آزادی های مدنی شهروندان را بیش از پیش محدود کند.