Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نظام سیاسی اسپانیا در حال گذار از سیستم دو حزبی

نظام سیاسی اسپانیا در حال گذار از سیستم دو حزبی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا و از اعضای ارشد حزب محافظه کار «مردم» روز سه شنبه به استان آلیکانته اسپانیا آمد تا از برنامه هایش در

آگهی

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا و از اعضای ارشد حزب محافظه کار «مردم» روز سه شنبه به استان آلیکانته اسپانیا آمد تا از برنامه هایش در انتخابات پیش رو دفاع کند.

حزب «مردم» اسپانیا توانسته بود طی چهار سال گذشته قدرت قابل توجهی در این منطقه به دست آورد. این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۱ میلادی توانست ۸ کرسی از ۱۲ کرسی متعلق به این منطقه را در کنگره نمایندگان در مادرید از آن خود کند. با این حال در انتخابات پیش رو، حزب مردم به دنبال حفظ ۵ کرسی است چرا که با ورود رقبای جدید به عرصه انتخابات، به نظر می رسد عمر نظام سیاسی دو حزبی در اسپانیا به سر آمده است.

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، نامزد آلیکانته در انتخابات پیش رو در میان هواداران این حزب گفت: «نتایج حاصل از نظرسنجی ها در آلیکانته با نتایج در دیگر مناطق اسپانیا تفاوت چندانی ندارد. چهار حزب در یک رقابت سخت با یکدیگر قرار دارند. بدون شک حزب ما اولین حزب خواهد بود ولی باید دید چه حزبی حزب دوم خواهد بود و چقدر میان ما فاصله است و چگونه می توان با یکدیگر همکاری کرد تا ماریانو راخوی نخست وزیر بماند.»

اما اکنون رای دهندگان تردید دارند و نگرانند زیرا این حزب در پرونده های فساد بسیاری در منطقه والنسیا و آلیکانته نقش داشته است.

آقای مارگالو در ادامه می گوید: «این واقعیت دارد که بسیاری از طرفداران حزب “مردم” از ما عصبانی هستند، بسیاری از هواداران این حزب به ما پشت کرده اند و بسیاری از رای دهندگان در این باره که یک بار دیگر به ما رای دهند، شک دارند. آنها حق دارند چراکه مواردی از فساد وجود داشته است. اما این موضوعات، موضوعاتی قدیمی و جزئی هستند.»

بازی با کارت شفاف سازی و تاکید بر اصلاحاتی که طی چهار سال اخیر توسط دولت راخوی انجام شده، از جمله تلاش های اعضای حزب «مردم» برای متقاعد کردن رای دهندگان است.

رزا گرو، از طرفداران حزب مردم می گوید: «او تغییراتی را بوجود آورد که خوب بودند. این باعث می شود رای دهندگان جوانتر که تردید بیشتردارند، به سمت دیگر احزاب نروند و همچنان عضو این حزب باقی بمانند. فکر می کنم بتوانیم رای دهندگان جدیدی را جذب حزب کنیم.»

خبرنگار یورونیوز در آلیکانته می گوید: «در برخی مناطق همچون لانوسیا در استان آلیکانته، به نظر می رسد نظام دو حزبی رو به پایان است. یعنی جاهایی که همواره رای دهندگان به نفع سیستم دو حزبی رای می دادند. میزان آرایی که حزب حاکم یعنی حزب مردم و یا حزب مخالف آن یعنی حزب سوسیالیست در انتخابات پیش رو از دست بدهند، چگونگی شکل گیری دولت آینده در مادرید را تعیین می کند.»

نامزد سوسیالیستهای اسپانیا برای سمت نخست وزیری، پدرو سانچز است. حزب «کارگران سوسیالیست اسپانیا» اصلی ترین حزب مخالف حزب «مردم» محسوب می شود. این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۱ میلادی توانست ۴ کرسی از ۱۲ کرسی استان آلیکانته را در کنگره نمایندگان از آن خود کند.

او می گوید: «پیش بینی ما این است که حزب “مردم” با پایان یافتن عمر سیستم دو حزبی در آلیکانته، بیشترین ضرر را متحمل شود. زیرا این حزب تا کنون در این منطقه یک حزب مسلط سیاسی محسوب می شد و اکنون کاملا این سلطه را از دست می دهد. انتخابات منطقه ای و انتخابات شهرداریهای اسپانیا در ماه مه نیز همین را نشان داد. فکر می کنیم حزب مردم بزرگترین بازنده انتخابات پیش رو باشد و در مقابل، ما امیدواریم بتوانیم دست کم چهار کرسی را که پیش از این داشتیم در کنگره حفظ کنیم.»

سوسیالیستها با تقسیم قدرت میان چند حزب موافقند؛ چیزی که در گذشته نیز در استان آلیکانته و در والنسیا وجود داشته است. در گذشته سوسیالیستها این منطقه را در ائتلاف با دیگر احزاب چپ اداره می کردند.

کارمن کاپلین، از طرفداران حزب سوسیالیست می گوید: «اینجا ما واقعا موفق شدیم که سیستمی سه جانبه داشته باشیم. این موفقیت در اینجا و در بسیاری از دیگر استانها پس از انتخابات محلی حاصل شد. این شیوه بخوبی عمل می کند و همان چیزیست که مردم می خواهند. اینکه چپها اداره منطقه را بر عهده داشته باشند. اگر نتوانیم به تنهایی به پیش برویم، می توانیم با دیگر احزاب ائتلاف تشکیل دهیم.»

اما گروهی با توجه به رقابت شدیدی که میان چپها و احزاب راست در منطقه حاکم است، تردید دارند که فرصت مدیریت به چپها داده شود. کونچا روویرا، از طرفداران حزب سوسیالیست می گوید: «سوسیالیستها شکست خواهند خورد. نمی توانم بگویم که این شکست سختی خواهد بود یا نه. این حزب از همان ابتدای کار از نداشتن تعریف مشخص رنج می برد. در این کشور رقابت در مرکز سیاست بسیار شدید است. تشکل های زیادی در مرکز قدرت وجود دارند و به این ترتیب زمانی فرا می رسد که باید یک طرف را انتخاب کرد یا در کنار طرف دیگر بود.»

نظر سنجی ها می گویند که رای ها در انتخابات آتی اسپانیا میان چهار حزب تقسیم خواهند شد چیزی که تاکنون هرگز اتفاق نیافتاده است. وضعیتی جدید که بر اساس آن سیاست کشور در فردای روز انتخابات بسیار نامشخص خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو رقیب انتخابات اسپانیا، رو در روی هم قرار گرفتند

اسپانیا: مناظره داغ و دیدنی میان نخست وزیر و رهبر حزب سوسیالیست

اکثریت خاموش تکلیف انتخابات اسپانیا را روشن می کنند