شیوه زندگی در اروپا و شاخص های جمعیتی

شیوه زندگی در اروپا و شاخص های جمعیتی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به تازگی یوروستات (Eurostat) در گزارش جامعی اطلاعات تازه ای در مورد نحوه زندگی در اتحادیه اروپا ارائه داده است. شاخص های مختلف جمعیتی بهمراه پدیده

آگهی

به تازگی یوروستات (Eurostat) در گزارش جامعی اطلاعات تازه ای در مورد نحوه زندگی در اتحادیه اروپا ارائه داده است. شاخص های مختلف جمعیتی بهمراه پدیده های دیگری چون گرم شدن زمین و جهانی شدن، تبدیل به یکی از دغدغه های اتحادیه اروپا شده است. این گزارش بر داده های معتبری چون آخرین سرشماری جمعیت و خانوار در یکایک کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ استوار است.

در اینجا نگاهی می اندازیم به شاخص های کلیدی این گزارش که قطعات پازل شاخص های جمعیتی اروپا را می سازد.

متوسط سن در اروپا:۴۲.۲

پس از ژاپن، اتحادیه اروپا بیشترین جمعیت رو به پیری را داراست. در سال ۲۰۱۴ متوسط سن در اتحادیه اروپا ۴۲.۲ سال بود. این بدین معناست که نیمی از جمعیت جوانتر از ۴۲.۲ و نیمی دیگر مسن تر از این سن بودند. در میان کشورهای عضو، ایرلند با میانگین سنی ۳۶ سال جوانترین کشور و آلمان با میانگین سنی ۴۵.۶ سال پیرترین کشور عضو اتحادیه اروپا بود.

بنا به این گزارش متوسط سن در اروپا در بیست سال گذشته ۶ سال افزایش داشته است. متوسط سن در سال میلادی در ۱۹۹۴ میلادی ۳۶.۲ بود. این رشد در کشور لیتوانی از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۱۴ نزدیک ۹ (۸.۹) سال بوده است.

متوسط سن در سوئد با ۲.۵ سال کمترین افزایش را داشته است.

وضعیت خانوادگی: ازدواج

: بر اساس این گزارش از هر ۱۰ خانواده در اتحادیه اروپا بیش از هفت خانواده ازدواج (با فرزند یا بدون فرزند) کرده اند. نمودار سال ۲۰۱۱ نشان می دهد که قبرس بالاترین نسبت خانواده ها با زوج های ازدواج کرده (۸۳.۹ درصد)را داراست در حالی که استونی با ۵۲.۵ درصد پایین ترین نسبت را در این ارتباط داراست.

۷۱.۴ درصد خانواده ها در اتحادیه اروپا را زوج های ازدواج کرده تشکیل می دهند، ۱۶ درصد خانواده تک والد یا تک سرپرست هستند و ۱۲.۶ درصد زوج هایی هستند که با رضایت متقابل با هم زندگی می کنند اما ازدواج نکرده اند.

بیشترین درصد خانواده های تک والد در لتونی با ۳۳.۴ درصد و کمترین آن در قبرس با ۹.۹ درصد گزارش شده است.

متوسط بعد خانوار2.4 نفر

متوسط بعد خانوار در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲.۴ نفر گزارش شده که از سال ۲۰۰۵ تغییری نکرده است.

کرواسی با ۲.۸ نفر در سال ۲۰۱۴ بالاترین متوسط بعد خانوار و آلمان و سوئد هر دو با متوسط ۲ نفر پایین ترین متوسط بعد خانوار را دارند.

خانه های ساخته شده بین سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۸۰

بیش از چهار خانه از ده خانه در اتحادیه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۸۰ ساخته شده است. رومانی بالاترین نسبت خانه های ساخته شده در این مدت را با ۵۹.۱ درصد دارد در حالی که کمترین میزان خانه های ساخته شده در همین دوره زمانی با ۲۲.۹ درصد به ایرلند اختصاص دارد. بیش از یک خانه از پنج خانه در ایرلند در قرن بیست و یکم ساخته شده است.

بریتانیا با ۳۷.۸ درصد بالاترین میزان خانه های ساخته شده مربوط به قبل از ۱۹۴۶ را داراست.

مالکیت خانه

به گزارش یوروستات(Eurostat) حدود ۷۰ درصد خانه ها در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳، ساکنانشان مالکان شخصی این خانه ها بوده اند. در حالیکه تنها ۳۰ درصد خانه ها ساکنانشان مستاجرها بوده اند. بیش از ۹۰ درصد خانه ها در رومانی، لیتوانی و اسلواکی محل سکونت صاحبانشان هستند.

در انتهای مقیاس، آلمان با ۴۷.۴ درصد بالاترین نسبت اجاره نشینی را داراست.

شهرنشینی

۴۱.۶ از شهروندان اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ در شهرهای بزرگ، ۳۱ درصد در شهرهای کوچک و حومه شهرها و ۲۷.۵ درصد در مناطق روستایی زندگی می کرده اند.

مالت با ۸۹ درصد بالاترین میزان شهرنشینی و لوکزامبورگ با ۱۴.۵ درصد پایین ترین میزان را داراست.

میزان شهرنشینی در اتحادیه اروپا در حال سقوط است. در سال ۲۰۰۷ که اتحادیه شامل ۲۷ کشور بود، میزان شهر نشینی ۴۸.۵ درصد بود در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۴۱.۶ درصد رسیده است.

اشتغال در ادارات دولتی

به گزارش یوروستات(Eurostat) این بخش شامل ادارات دولتی، دفاع، بهداشت و خدمات اجتماعی است که بر طبق آمار محبوب ترین بخش ها در میان شهروندان بومی اروپایی است.

آگهی

بر اساس این گزارش ۲۵ درصد کسانی که در اتحادیه اروپا متولد شده اند در سال ۲۰۱۱ در این بخش ها کار می کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

آیا آنلاین شدن روند درخواست ویزای شنگن به نفع متقاضیان سفر به اروپا خواهد بود؟

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد