Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قاچاق آثار باستانی سوریه و عراق، دومین منبع درآمد داعش

قاچاق آثار باستانی سوریه و عراق، دومین منبع درآمد داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از نفت، قاچاق آثار باستانی به مهمترین منبع تامین درآمد نیروهای داعش تبدیل شده است. بسیاری از اشیاء تاریخی به ارزش میلیونها دلار که توسط

آگهی

پس از نفت، قاچاق آثار باستانی به مهمترین منبع تامین درآمد نیروهای داعش تبدیل شده است.

بسیاری از اشیاء تاریخی به ارزش میلیونها دلار که توسط اسلامگرایان افراطی از شهر باستانی پالمیرا یا دیگر مکانهای باستانی در سوریه و عراق غارت می شوند، به آسانی در بازارهای سیاه یا از طریق اینترنت به فروش می رسند.

این آثار ابتدا توسط واسطه هایی در ترکیه و لبنان خریداری شده و سپس دلال ها این آثار را به مجموعه دارانی در اروپا یا آمریکا می فروشند. به این ترتیب منشاء تهیه عتیقه ها پنهان می ماند.

دبورا لهر، رئیس و از بنیانگذاران گروه ائتلاف جهانی برای حفاظت از آثار باستانی می گوید: «ماموران گمرک می دانند که یک کیلو کوکائین غیرقانونی است اما هنگامیکه آنها یک گلدان قدیمی می بینند، نمی دانند که آیا این یک خرید توریستی است یا قطعه ای با قدمتی سه هزار ساله.»

تقاضاها در سطح بین الملل برای متوقف کردن این داد و ستدها افزایش یافته است. فرانسه از اولین کشورهایی بود که در زمینه وجود اشیاء گرانبهای شهر باستانی پالمیرای سوریه در دست دلالان غربی هشدار داد. واسطه گران این معاملات را با اسناد جعلی انجام می دهند.

ریچارد کورین، عضو مؤسسه اسمیتسونین آمریکا (Smithsonian Institution) که بزرگ ترین موزه علمی فرهنگی تحقیقاتی جهان است، می گوید: «در بازار مجموعه دارانی هستند که می گویند در حال حاضر راه درست حفظ این آثار، خرید آنهاست. اما این اشتباه است و آنها با پرداخت این پولها، انگیزه بیشتری به نیروهای داعش برای غارت بیشتر، فروش بیشتر و کسب درآمد بیشتر می دهند.»

برخی از کشورها همچون فرانسه برای اعمال نظارت های سخت تر، فهرستی از اشیاء تاریخی که احتمال داده می شود توسط نیروهای داعش غارت شده باشد را تهیه و منتشر کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایش لوح سنگی منقش به خط میخی؛ ایتالیا اثر غارت شده ۲۸۰۰ ساله را به عراق برگرداند

فیسبوک فروش اشیاء باستانی را ممنوع اعلام می‌کند

واردات خودرو برای همه ایرانیان آزاد شد؛ دختران زنجیرزن بی‌حجاب کرج احضار شدند