ارمغان حملات پاریس برای راستگرایان؛ امکان کنترل چند ناحیه فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ارمغان حملات پاریس برای راستگرایان؛ امکان کنترل چند ناحیه فرانسه

فرانسوی ها روز یکشنبه برای اولین بار پس از حملات مرگبار پاریس در انتخابات منطقه ای به پای صندوقهای رای رفتند تا اعضای شوراهای مناطق را برگزینند، انتخاباتی که احتمال می رود با پیروزی راستگرایان افراطی شگفتی به همراه خواهد داشت.

عملکرد دولت فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در مواجه با حملات خونین ۱۳ نوامبر پاریس هر چند ۳۰ درصد بر محبوبیت وی افزوده اما بر اساس نظرسنجی ها بیش از ۲۳ درصد آرا را برای حزب حاکم سوسیالیست وی به ارمغان نخواهد آورد و این حزب در رده سوم قرار خواهد گرفت.

انتظار می رود حزب راست میانه «جمهوریخواهان» نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق با کسب حدود ۲۹ درصد آراء در رده دوم قرار گیرد.

بخت اول انتخابات منطقه ای فرانسه با کسب ۳۰ درصد آراء با حزب راستگرای افراطی «جبهه ملی» مارین لوپن است، حزبی که ضد ایده مهاجرت و اتحادیه اروپاست و در رده نخست جای خواهد گرفت.

راستگرایان افراطی «جبهه ملی» فرانسه احتمالا خواهند توانست کنترل حداقل ۲ ناحیه فرانسه را بدست گیرند؛ مارین لوپن، رهبر حزب با پیروزی در ناحیه «نور پاد کاله پیکاردی» (Nord-Pas-De-Calais-Picardie) در شمال و خواهر زاده جوان وی ماریون مارِشال لوپن در «پروانس آلپ کت دآزور» ( Provence-Alpes-Cote d’Azur) واقع در جنوب فرانسه.

ماریون مارِشال لوپن جوانترین نماینده ای است که به پارلمان فرانسه نیز راه یافته است.

اگر راستگرایان افراطی پیروز شوند، پیروزیشان بی سابقه بوده و برای اولین بار خواهند توانست کنترل ناحیه ای را در فرانسه بدست گیرند.

دور دوم انتخابات منطقه ای برای برگزیدن نمایندگان ۱۳ ناحیه فرانسه برای یک دوره شش ساله تحت تدابیر شدید امنیتی و یکشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

شوراهای نواحی فرانسه در اموری همچون آموزش و اقتصاد از قدرت زیادی برای تصمیم گیری و اعمال قدرت در سطح منطقه ای برخوردار هستند.