پوتین: «ترکیه برای امنیت انتقال نفت داعش به جنگندۀ ما شلیک کرد»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوتین: «ترکیه برای امنیت انتقال نفت داعش به جنگندۀ ما شلیک کرد»

با وجود گذشت یک هفته از سرنگونی جنگندۀ روسی توسط ترکیه، تنش میان این دو کشور رو به افزایش است. روز دوشنبه و در جریان کنفرانس آب و هوا در پاریس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مقامات ترکیه را به کسب منافع مالی از نفت استخراج شده توسط داعش متهم کرد.

رئیس جمهوری روسیه در این باره گفت: «ما دلایلی داریم که نشان می دهد ترکیه برای محافظت از مسیرهای انتقال نفت توسط داعش به خاک این کشور جنگندۀ ما را سرنگون کرده است.»

این ادعای رئیس جمهوری روسیه از سوی مقامات ترکیه تکذیب شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که وی نیز برای شرکت در کنفرانس آب و هوا در پاریس به سر می برد در این باره گفت: «شما با تهمت زدن به هیچ کجا نمی رسید. اگر این ادعا ثابت بشود من استعفا می دهم اما سوالم از آقای پوتین این است اگر نتوانست ثابت کند که ترکیه از داعش نفت می خرد آیا وی نیز استعفا خواهد کرد؟»

در جریان سرنگونی سوخوی روسی که به گفتۀ مقامات ترکیه وارد حریم هوایی این کشور شده بود، یکی از خلبانان روسی پس از پریدن با چتر نجات هدف نیروهای مسلح ترکمن در شمال سوریه قرار گرفت و کشته شد. نیروهای مسلح ترکمن که علیه دولت سوریه می جنگند از سوی ترکیه حمایت می شوند.

یک تفنگدار نیروی هوایی روسیه نیز در نتیجۀ شلیک گلولۀ ضد تانک توسط این نیروهای ترکمن به یک هلی کوپتری که برای نجات خلبانان روسی به منطقه پرواز کرده بود، جان خود را از دست داد. پیکر هر دو نیروی نظامی روسی به مسکو منتقل شده و در این کشور به خاک سپرده شده است.

روسیه در نخستین اقدام به سرنگونی جنگندۀ خود، صادرات میوه و سبزیجات به ترکیه را کاهش داده و اعلام کرده است تحریم های اقتصادی دیگری را نیز علیه ترکیه به کار خواهد بست.