ترکیه به دلیل ساقط کردن جنگنده روس عذرخواهی نمی کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه به دلیل ساقط کردن جنگنده روس عذرخواهی نمی کند

جسد خلبان جنگنده روس که هواپیمایش توسط نیروهای ترکیه سرنگون شد با استقبال مقامهای دولتی و خانواده او وارد مسکو شد.

پس از این که هفته گذشته هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه هدف نیروهای ارتش ترکیه قرار گرفت، اولگ پشکوف که خود را به بیرون هواپیما پرتاب کرد، هدف تیراندازی شورشیان سوری قرار گرفت و کشته شد.

این حادثه آغازگر تنش کم سابقه سیاسی بین روسیه و ترکیه شده است. دمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه با اشاره به اقدامات دولتش علیه ترکیه می گوید: «این تدابیر اقدامات ضروری برای محافظت از منافع مردم روسیه است. اقداماتی در پاسخ به رفتار تهاجمی جمهوری ترکیه. این اقدامات بدون تردید بر ارتباطات اقتصادی ما تاثیر می گذارد.»

این برای اولین بار در پنجاه سال گذشته است که یک هواپیمای روس توسط یک عضو ناتو ساقط می شود. نخست وزیر ترکیه پس از دیدار با دبیر کل ناتو، بار دیگر تاکید کرد که کشورش بابت این حمله عذرخواهی نمی کند.

احمد داوود اوغلو می گوید: «محافظت از حریم هوایی و مرزهای کشورمان نه تنها حق ما است، بلکه وظیفه ما هم محسوب می شود. هیچ نخست وزیر و رئیس جمهوری به دلیل انجام وظیفه اش عذرخواهی نمی کند.»

نخست وزیر ترکیه ابراز امیدواری کرد که دولت روسیه در زمینه تحریمهایی که علیه ترکیه وضع کرده است تجدید نظر کند.

ترکیه مدعی است که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود و به خلبان آن چندین بار هشدار داده شده بود که مسیرش را عوض کند. اما روسیه این ادعا را رد کرده است.