Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت ترکیه دو روزنامه نگار سرشناس را به اتهام همکاری با تروریستها زندانی کرد

دولت ترکیه دو روزنامه نگار سرشناس را به اتهام همکاری با تروریستها زندانی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دو روزنامه نگار معروف ترکیه به اتهام همکاری با تروریست ها بازداشت و روانه زندان شدند. بازداشت «جان دوندار» و «اردم گل» دو روزنامه نگار روزنامه

آگهی

دو روزنامه نگار معروف ترکیه به اتهام همکاری با تروریست ها بازداشت و روانه زندان شدند. بازداشت «جان دوندار» و «اردم گل» دو روزنامه نگار روزنامه جمهوریت به دستور دادگاه و پس از انتشار تصاویری از ارسال سلاح توسط کامیون های سازمان اطلاعات ترکیه به سوریه صورت می گیرد.

روزنامه جمهوریت در بهار گذشته تصاویری را از کامیونهای سازمان اطلاعات ترکیه منتشر کرد که نشان می داد در زیر بسته های دارو و مواد غذایی انواع مهمات جاسازی شده است.

در پی این افشاگری، رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه، با انکار وجود سلاح در کمک های ارسالی به سوریه٬ علیه جان دوندار رئیس هیات تحریریه این روزنامه اعلام جرم کرده بود. به گزارش رسانه های رسمی ترکیه این دو روزنامه نگار با چند اتهام از جمله عضویت در سازمان تروریستی مسلحانه و انتشار اسناد محرمانه روبرو هستند.

همزمان با بازداشت این دو روزنامه نگار٬ تعدادی از روزنامه نگاران ترکیه و هواداران آزادی بیان، با برپایی تجمعی حمایت خود را از آنها نشان دادند. همسر دوندار که در این جمع حضور داشت گفت: «ما مقاومت می کنیم و پیروز می شوم. این کودتایی علیه مطبوعات است. آنها به کودتا ادامه می دهند اما ما قوی هستیم و می خواهیم که همه قوی باقی بمانند.»

علی اوزسوی٬ رئیس هیات تحریریه روزنامه چپ «سول» هم افزود: «اگر رسانه ها سکوت کنند. کسی از درستی یا نادرستی آنچه روی می دهد آگاه نخواهد شد. این٬ مرحله دیگری به سوی دیکتاتوری فاشیستی است که آنها می خواهند در ترکیه ایجاد کنند. ما از جان دوندار حمایت می کنیم.»

در همین حال آقای اردوغان دو روز قبل و بر خلاف اظهارات قبلی خود به صراحت گفت: «اگر در کامیون حامل کمک ههای انسانی ترکیه به مردم سوریه سلاح باشد چه مشکلی پیش می آید؟»

بازداشت این دو روزنامه نگار، نگرانی ها از به خطر افتادن آزادی رسانه ها در ترکیه را افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند

تشییع پیکر خبرنگار اوکراینی که چند روز پیش از جشن تولد ۲۶ سالگی در جنگ کشته شد