سرمای زمستان شرایط سخت پناهجویان در اروپا را پیچده تر کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سرمای زمستان شرایط سخت پناهجویان در اروپا را پیچده تر کرده است

شمار مهاجرانی که در روزهای اخیر از طریق دریا به جزایر مختلف یونانی می رسند به حد غیرمنتظره ای کاهش یافته است. به گفته سازمان بین المللی مهاجرت در اوائل ماه نوامبر روزانه ۴۵۰۰ مهاجر به جزایر یونانی می رسیدند و امروز تعداد آنها به روزی دویست نفر رسیده است.

یکی از مسئولان سازمان نروژی حمایت از پناهندگان می گوید:
“مهاجران نمی دانند با چه خطراتی مواجه خواهند شد. آن ها فکر می کنند قایق ها امن هستند و دریا همیشه آرام خواهند ماند. همچنین بسیاری از مهاجران به ما گفته اند که پس از آنکه پولشان را به قاچاقچیان پرداخت کردند بعضی مواقع بزور تفنگ و اسلحه بداخل قایق می روند. حتی اگر هم که منصرف شده باشند.”

همزمان بسیاری از کشورهای حوزه بالکان، که در مسیر جاده عبوری پناهجویان به اروپایی شمالی و غربی قرار دارند، مرزهایشان را به روی مهاجرانی که تابعیت سوری، عراقی و افغان ندارند مسدود کرده اند. گروههای دیگری از مهاجران که موفق به عبور از کشورهای صربستان و مقدونیه می شوند در مرز اتریش و مجارستان باید در سرما منتظر مجوزهای جدید بمانند. صدور این مجوز ها روز ها بطول می انجامد.

یکی از مقامات پلیس آلمان در این باره می گوید: “از پنجم دسامبر روند جدیدی را به اجرا می گذاریم. سالنهای برای پذیرایی از پناهجویان ساخته خواهد شد تا در گرما باشند و سرما زندگیشان را به خطر نیندازد. همچنین برای انتقال آن ها در مناطق مرزی از اتوبوس استفاده خواهیم کرد.”

آلمان در انتظار پذیرایی از دست کم یک میلیون پناهجو تا پایان سال میلادی است. به همین دلیل وقت زیادی برای اسکان دادن این همه پناهجو بسیار وجود ندارد. سالهای ورزشی روستاها و شهرها مرتبا تبدیل به مکان اسکان مهاجران می شوند.

سوئد یکی دیگر از کشورهایی است که میزبان پناهجویان خواهد بود. بیش از ۱۹۰ هزار درخواست پناهندگی
در این کشور ثبت شده است. تنها در دو ماه اخیر ۸۰ هزار پناهجو به خاک سوئد وارد شده اند. نخست وزیر این کشور چهارشنبه دستور داد تا پرونده مهاجران بیشتر مورد کنترل و برسی قرار بگیرد.

استفان لوفون، نخست وزیر سوئد گفت: «شهرداری ها دیگر امکان ثبت توده بی شمار پناهجویان را ندارند و نمی توانیم پذیرای این شمار زیاد پناهجویان باشیم. حتی نمی توانیم جای خواب آن ها را فراهم کنیم. در شرایط دشواری قرار گرفته ایم. باید دیگر کشورهای اروپایی نیز سهم خود از پناهجویان را بپذیرند.»

خطاب نخست وزیر سوئد به کشورهایی اروپایی از جمله لهستان است که حاضر نیستند به تعهدات خود در قبال پذیرش پناهجویان عمل کنند. به همین دلیل بسیاری از پناهجویان همچنان نتوانسته اند کشوری که نهایتا پذیرای آن ها خواهد بود را بیابند.