کریمه در تاریکی؛ انفجار در خطوط انتقال برق از اوکراین به کریمه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کریمه در تاریکی؛ انفجار در خطوط انتقال برق از اوکراین به کریمه

در پی قطع کامل برق انتقالی از اوکراین به کریمه٬ و اعلام وضعیت اضطراری در این شبه جزیره، مقامات کریمه روز دوشنبه را تعطیل اعلام کردند. کریمه و بویژه شهر سیمفروپول روز یک شنبه بعد از انفجار در دکل های خطوط برق در خاک اوکراین، در تاریکی فرو رفت. همچنین تحقیقات جنایی در اوکراین در این ارتباط آغاز شده است.

در بیمارستان ها و مکان های حساس کریمه ژنراتورهای برق بکار گرفته شده و وزارت انرژی روسیه گفته است برق اضطراری برای نیازهای حیاتی برای کریمه فراهم شده است. حدود ۱.۶ میلیون از ۲ میلیون جمعیت کریمه اکنون بدون برق هستند.

مالک یک نانوایی در کریمه می گوید: «ما ژنراتور خاص خودمان را داریم و وقفه ای در تولید نان ایجاد نشده است.»

کریمه بخش عمده برق مورد نیاز خود را از اوکراین دریافت می کند و با اینکه این شبه جزیره در مارس ۲۰۱۴ میلادی بعد از اعلام خودمختاری به روسیه پیوست، در ارتباط با تامین نیاز الکتریسته همچنان به اوکراین وابسته است.

با اینکه هنوز مشخص نیست چه کسانی دکل های برق رسانی را منفجر کرده اند اما گروهی بنام «محاصره مدنی کریمه» که فعالان تاتار کریمه نقش برجسته ای در آن ایفا می کنند، مانع مقامات انرژی اوکراین برای تعمیر این خطوط شدند. آنها از روز شنبه در نزدیکی محل قطع برق تظاهرات کردند. تاتارها که یک اقلیت جمعیتی را در کریمه تشکیل می دهند عمدتا با ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه مخالف هستند.