Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیس جمهوری مالی: «هیچ جای دنیا از دست این بربرها در امان نیست»

رئیس جمهوری مالی: «هیچ جای دنیا از دست این بربرها در امان نیست»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی حمله مهاجمان مسلح به هتلی در باماکو٬ پایتخت مالی دولت این کشور برای ده روز وضعیت فوق العاده اعلام کرد. در جریان این حمله دست کم بیست و یک نفر

آگهی

در پی حمله مهاجمان مسلح به هتلی در باماکو٬ پایتخت مالی دولت این کشور برای ده روز وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

در جریان این حمله دست کم بیست و یک نفر از جمله دو مهاجم کشته شدند. ابراهیم بوبکر کیتا٬ رئیس جمهوری مالی برای قربانیان این حادثه سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

او گفت: «هیچ جای دنیا از دست این بربرها در امان نیست. در شان آنها نیست که انسان بنامیم شان. آنها با این اقدامشان حریم انسانیت را نقض کرده اند. ارزشهای ما متفاوت از ارزش های آنهاست.»

مهاجمان صبح جمعه سوار بر خودرویی با پلاک دیپلماتیک وارد محوطه هتل شدند و اقدام به تیراندازی کردند و پس از ورود به ساختمان هتل ۱۷۰ نفر ( ۱۴۰ مهمان عمدتا خارجی و ۳۰ کارمند هتل) را به گروگان گرفتند.

گروگان گیری پس از ساعت ها درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان شامگاه جمعه و با کشته شدن دو مهاجم پایان یافت. در عملیات نجات گروگان ها نیروهای نظامی ویژه سازمان ملل٬ فرانسه و آمریکا نیز مشارکت داشتند.

شش تن از کارکنان خطوط هوایی روسیه٬ یک نماینده پارلمان محلی بلژیک و یک آمریکایی نیز در بین فهرست قربانیان این حادثه دیده می شوند.

اعضای گروه المرابطون با همکاری القاعده در مغرب اسلامی مسئولیت این گروگانگیری را بر عهده گرفته است.

پیشتر ادعا شده بود که مختار بلمختار رهبر گروه المرابطون کشته شده٬ اما وزیر دفاع فرانسه می گوید به احتمال قوی او پشت پرده حمله تروریستی به هتل رادیسون است.

گروگان گیری در مالی یک هفته پس از حملات مرگبار پاریس رخ می دهد؛ این حملات که گروه داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته دست کم ۱۲۹ کشته برجای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروگان گیری باماکو به روایت مهمانان هتل

شرکت هزاران نفر در گِل‌مالی بزرگترین مسجد خشتی جهان در مالی

حمله مسلحانه به غیرنظامیان در مالی دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت