اعلام حالت فوق العاده در مالی و سه روز عزای عمومی برای قربانیان گروگان گیری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعلام حالت فوق العاده در مالی و سه روز عزای عمومی برای قربانیان گروگان گیری

در پی حمله مهاجمان مسلح به هتلی بین المللی در باماکو٬ پایتخت مالی دولت این کشور برای ده روز حالت فوق العاده اعلام کرد.

در جریان این حمله دست کم بیست نفر کشته شدند. رئیس جمهوری مالی برای کشته شدگان این حادثه نیز سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

گفته می شود مهاجمان صبح جمعه سوار بر خودرویی با پلاک دیپلماتیک وارد محوطه هتل شدند و اقدام به تیراندازی کردند و پس از ورود به ساختمان هتل ۱۷۰ نفر ( ۱۴۰ مهمان عمدتا خارجی و ۳۰ کارمند هتل) را به گروگان گرفتند.

گروگان گیری پس از ساعت ها درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان شامگاه جمعه و با کشته شدن دو مهاجم پایان یافت. در عملیات آزادسازی گروگان ها نیروهای نظامی ویژه سازمان ملل٬ فرانسه و آمریکا نیز مشارکت داشتند. خروج تدریجی گروگان ها در طول شب از هتل ادامه داشت.

ابراهیم بوبکر کیتا٬ رئیس جمهوری مالی سفر خود برای شرکت در کنفرانسی به چاد را نیمه رها کرد و پس از بازگشت به کشورش با کابینه جلسه بحران تشکیل داد.

گروه القاعده در مغرب و گروه المرابطون، شاخه وابسته به آن مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند. پیشتر ادعا شده بود که مختار بلمختار رهبر گروه المرابطون کشته شده٬ اما وزیر دفاع فرانسه می گوید به احتمال قوی او پشت پرده حمله تروریستی به هتل رادیسون است.

گروگان گیری در مالی یک هفته پس از حملات مرگبار پاریس رخ می دهد؛ این حملات که گروه داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته دست کم ۱۲۹ کشته برجای گذاشته است.