Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر بلژیک خواهان افزایش بودجه امنیتی کشور و تشدید مبارزه با اسلامگرایان افراطی شد

نخست وزیر بلژیک خواهان افزایش بودجه امنیتی کشور و تشدید مبارزه با اسلامگرایان افراطی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شش روز پس از حوادث تروریستی پاریس، عملیات پلیس بلژیک برای کشف پایگاههای تروریستها در محله مولن بک بروکسل همچنان ادامه دارد. علاوه بر حمله روز دوشنبه

آگهی

شش روز پس از حوادث تروریستی پاریس، عملیات پلیس بلژیک برای کشف پایگاههای تروریستها در محله مولن بک بروکسل همچنان ادامه دارد. علاوه بر حمله روز دوشنبه پلیس به این منطقه و دستگیری شماری از افراد مظنون، صبح پنجشنبه نیز همزمان با حضور نخست وزیر این کشور در پارلمان ملی، عملیات دیگری در این محله به اجرا گذاشته شد.

دولت بلژیک قصد دارد مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو به بودجه سال ۲۰۱۶ این کشور با هدف تامین امنیت و مبارزه با خشونت اسلامگرایان افراطی اضافه کند و اعلام کرده است در زمینه مبارزه با نفرت پراکنی، شناسایی افراط گرایان بالقوه و افزایش توانایی سرویسهای اطلاعاتی بیش از گذشته تمرکز خواهد کرد.

چارلز میشل، نخست وزیر بلژیک روز پنجشنبه ضمن اعلام این موضوع در پارلمان این کشور گفت: «جلوگیری از رفتن افراد به مناطق درگیری یا آموزشیِ ستیزه جویان کافی نیست. ما باید اگر این افراد بلژیکی نباشند، از ورود دوباره آنها به کشورمان نیز جلوگیری کنیم. برای ما، قوانین باید روشن باشد. جهادی هایی که برمی گردند جایشان در زندان است.»

در این راستا، نخست وزیر بلژیک طرحی هجده ماده ای را برای تشدید تدابیر امنیتی به پارلمان این کشور ارائه داد. از جمله مفاد این طرح می توان به تقویت کنترلهای مرزی، افزایش ۵۲۰ سرباز به نیروهای امنیتی، استفاده از فناوریهای نوین در بخش سرویسهای اطلاعاتی (مانند امکان شنود تلفنی بویژه در موضوعاتی همچون قاچاق اسلحه) اشاره کرد.

دولت همچنین در قالب این طرح خواستار بازنگری در قانون اساسی، اصلاح آیین دادرسی کیفری و امکان بازداشت افرادی که با فعالیتهای تروریستی مرتبط هستند برای مدت ۷۲ ساعت شد (در حال حاضر این مدت ۲۴ ساعت است).

علاوه بر این، دولت خواهان امکان جستجوی منازل در زمینه تخلفات مرتبط با فعالیتهای تروریستی طی ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته است (بر اساس قوانین کنونی از ساعت ۲۱ تا ۵ صبح امکان جستجوی منازل وجود ندارد).

در صورت تصویب این طرح، جنگجویان خارجی که ملیت بلژیکی ندارند، در صورت بازگشت به این کشور روانه زندان خواهند شد. استفاده از مچ بند الکتریکی برای مظنونان، ثبت اطلاعات تمام مسافران هواپیماها و قطارها و کنترل سیستماتیک بدون در انتظار ماندن برای یک پروژه اروپایی از مواد این طرح به شمار می آید.

زندان، بازداشت خانگی و اخراج واعظانی که مردم را به نفرت فرا می خوانند، از بین بردن مکانهایی که اندیشه های جهادیسم (افراط گری اسلامی) را ترویج می دهند، طراحی و اجرای برنامه ای ویژه برای محله “مولن بک” بروکسل، کنترل بیشتر افرادی که برای مشاغل خاص به کار گرفته می شوند، از بین بردن وب سایتهایی که به اشاعه تنفر می پردازند و شرکت در برنامه های بین المللی برای مبارزه با داعش نیز از دیگر محورهای این طرح است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه در انتظار تشخیص هویت دو تن از کشته های عملیات سن دنی

قاچاق اسلحه به داخل مرزهای شنگن و اقدامات اتحادیه اروپا

سخنان رییس جمهوری فرانسه پس از پایان عملیات «سن دونی»