سطح همکاری های اطلاعاتی میان کشورهای اروپایی افزایش می یابد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سطح همکاری های اطلاعاتی میان کشورهای اروپایی افزایش می یابد

ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز، با جیمی شیا از بخش چالشهای امنیتی روبه رشد در ناتو گفتگو کرده است تا نظر وی را درباره افزایش همکاری های اطلاعاتی در سطح اروپا جویا شود.

یورونیوز: «پیش تر در این باره صحبت کردیم و شنیدم که هربار عنوان می کنید که: “باید این همکاری اطلاعاتی را تشدید کرد” اما انگار این اتفاق نمی افتد.»

شیا: «این یک مسأله دائمی است، شکی در این باره نیست، و رویدادهای پاریس انگیزه دوباره ای برای بهبود این گونه روابط ایجاد کرده است. از سوی دیگر مثلا شناسایی بسیار فوری عاملان و اینکه پلیس به فاصله تقریبا یک روز حملاتش را در بروکسل شروع کرده نشان می دهد که همکاری بسیار بالایی در جریان است. اما حق با شماست، این همکاری هیچوقت بی کم و کاست نیست و باید به دنبال بهبود آن باشیم.»

یورونیوز: «سوال این است که چرا برنامه حملات پاریس زوتر کشف نشد در حالی که شما اشاره کردید پیدا کردن عاملان این کار نسبتا آسان بوده است؟»

شیا :«البته نکته کلیدی نه فقط تعقیب افراد بلکه شناختن لحظه تغییر جهت آنها به سمت بنیادگرایی است. شناخت زمانی که گروههای منفرد تحت تعقیب، دور هم جمع می شوند و شروع می کنند به تعلیم دادن و برنامه ریزی و گرفتن خانه های امن یا وارد کردن مواد منفجره. اما این کار آسان نیست، چراکه تروریست ها هم درست مانند دستگاههای اطلاعاتی بسیار باهوشند.»